5G ଯୁଗ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ନୋକିଆ ସହିତ ଏୟାରଟେଲ, 7,636 କୋଟି ଚୁକ୍ତି କରିଛି

0 1,929

ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡର ନେଟୱାର୍କ ଉପକରଣ ନିର୍ମାତା ନୋକିଆ, ଭାରତର ଅନ୍ୟତମ ବୃହତ ମୋବାଇଲ୍ ଅପରେଟର ଭାରତୀ ଏୟାରଟେଲର କ୍ଷମତା ବଢାଇବା ପାଇଁ, ବହୁ ବର୍ଷର ଚୁକ୍ତି କରିଛି ବୋଲି, ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହି ସଂସ୍ଥା ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା, ଯାହା ଏକ ଶିଳ୍ପ ସୂତ୍ର AFP କୁ କହିଛି ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ 1 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ (ପ୍ରାୟ 7,636 କୋଟି ଟଙ୍କା), ନୋକିଆ 2022 ସୁଦ୍ଧା ସାରା ଦେଶରେ 300,000 ନୂତନ ରେଡିଓ ୟୁନିଟ୍ ନିୟୋଜିତ କରିବ, ନେଟୱାର୍କ କ୍ଷମତା ବଢାଇବା ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ 5G ପାଇଁ ଭୂମି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ- ନୋକିଆ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି।

 

ନୋକିଆର ସିଇଓ ରାଜୀବ ସୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟତମ ବୃହତ୍ତମ ଟେଲିକମ୍ ବଜାରରେ ସଂଯୋଗର ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚୁକ୍ତି ଏବଂ ଭାରତରେ ଆମର ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଢ କରିପାରିବ |

130 କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଟେଲିକମ୍ ବଜାର, ଯାହା ଅନଲାଇନ ଚାହିଦା ବଢାଇବା | ନୋକିଆ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ଯେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ 92 କୋଟି ଅନନ୍ୟ ମୋବାଇଲ୍ ଗ୍ରାହକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

ଗତ ଅକ୍ଟୋବରରେ 2020 ରୋଜଗାର ପୂର୍ବାନୁମାନକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପରେ ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ ନେଟୱାର୍କ କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ ମାସ ଦଣ୍ଡିତ ହେବା ପରେ ଏହି ଚୁକ୍ତି ହୁଆୱାଇ ଏବଂ ଏରିକ୍ସନ୍‌ର ତୀବ୍ର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି 5G ଉପକରଣ ବଜାରକୁ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା।

ନୋକିଆ ଏକ “ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ” 2019 ରେ ଆଶାକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ଯାଇ ଫେବୃଆରୀରେ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସିଇଓ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘୋଷଣା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଫେବୃଆରୀରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବର୍ଷର ନେଟ୍ ଲାଭ 7 ମିଲିୟନ୍ ୟୁରୋ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲା |

ଏହି ମାସର ଆରମ୍ଭରେ ନୋକିଆର ସେୟାର ମୂଲ୍ୟ 12.5 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ଫାର୍ମ ଏକ ଶତ୍ରୁତା ଅକ୍ତିଆର ବିଡ୍ ବିରୋଧରେ ଅର୍ଥ ବଢ଼ିଉଠିଲା. ଯନ୍ତ୍ରପାତି ନିର୍ମାତା ଏହା ଉପରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.