ଫେସବୁକ ଭାରତର ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓରେ 5.7 ବିଲିୟନ ଡଲାର ବିନିଯୋଗ କରିଛି

0 699

ଏକ ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଫେସବୁକ ଭାରତରେ ନିଜର ଉପସ୍ଥିତି କୁ ଦୃଢ କରିଚାଲିଛି | କିନ୍ତୁ ଚାଇନାର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବାଇଟ୍ ଡେନ୍ସ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବଜାରରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଭାବରେ ଉଭା ହେବାକୁ ଯାଉଥିବାରୁ, ଆମେରିକାର ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ର ଆଗ ଧାଡ଼ିର କମ୍ପାନୀ ନୂତନ ଦଶନ୍ଧିରେ ଦୌଡରେ ଦୌଡିବା ପାଇଁ, ଚାହୁଁଥିବା ଘୋଡାକୁ ପାଇଛି।

ଦୁନିଆର ସର୍ବବୃହତ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀ ଆଜି ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ, ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ର ସାଢେ ତିନି ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ ଭାରତର ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ 9.99% ଅଂଶଧନ ପାଇଁ 5.7 ବିଲିୟନ ଡଲାର ବିନିଯୋଗ କରିଛି। ଜିଓ ହେଉଛି 370 ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାହକ ଥିବା ଦେଶରେ ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟର |

65.95 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରର ପ୍ରି-ମନି ମୂଲ୍ୟରେ ଜିଓକୁ ମୂଲ୍ୟ ଦେଇଥିବା ଏହି ଚୁକ୍ତି ଫେସବୁକକୁ ଭାରତୀୟ ଟେଲିକମ୍ ନେଟୱାର୍କରେ ସର୍ବ ବୃହତ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଅଂଶୀଦାର କରିପାରିଛି 

ଏହି ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ହେଉଛି “ଭାରତ ପ୍ରତି ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା”, ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ଜିଓ ସହିତ ସହଯୋଗ କରିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବ ଏବଂ ବଢୁଥିବା ଡିଜିଟାଲ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଲୋକ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ନୂତନ ଉପାୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ବିଶ୍ୱର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଅଂଶଧନ ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବ ବୃହତ ବିନିଯୋଗ ଏବଂ ଭାରତର ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସର୍ବ ବୃହତ ବିଦେଶୀ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବିନିଯୋଗ ଅଟେ |

ଗୋଟିଏ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସହଯୋଗ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଫେସବୁକର ମୁଖ୍ୟ ରାଜସ୍ୱ ଅଧିକାରୀ ଡେଭିଡ ଫିସର ଏବଂ ଫେସବୁକ ଇଣ୍ଡିଆର ଭିପି ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଜିତ ମୋହନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜିଓ ମାର୍ଟ ଏବଂ ଇ-ବାଣିଜ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟ ଯାହା ଜିଓ ଏବଂ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ (ଦେଶର ବୃହତ୍ତମ ଖୁଚୁରା ବେପାର ଚେନ), ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ସହିତ, ଯାହା 400 ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଉପଭୋକ୍ତା ସହିତ ଭାରତକୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ବଜାର ଭାବରେ ଗଣନା କରେ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଆପ୍ | (ଫେସବୁକର ମାର୍କେ ସେବା ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ 350 ନିୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ଏହା ବ୍ରାଣ୍ଡ ପାଇଁ ନିଜ ୱେବସାଇଟରେ କହିଛି।)

ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଲୋକଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ, ସପିଂ କରିବାକୁ ଏବଂ ଶେଷରେ ଏକ ନିରବିହୀନ ମୋବାଇଲ୍ ଅଭିଜ୍ଞତାରେ ଉତ୍ପାଦ କ୍ରୟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିପାରିବୁ ।

2016 ର ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ଏହାର ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଟେଲିକମ୍ ବଜାରକୁ ଉନ୍ନତ କରି 4G ଡାଟା ଏବଂ ଭଏସ୍ କଲ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ମାସ ପାଇଁ ବିନା ମୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା। ଟେଲକୋ ଏକ ମୂଲ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ଯାହା ସ୍ଥାନୀୟ ନେଟୱାର୍କ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଭୋଡାଫୋନ୍ ଏବଂ ଏୟାରଟେଲକୁ ସେମାନଙ୍କର ଡାଟା ଯୋଜନା ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ଶୁଳ୍କ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା; ଅବଶ୍ୟ, ସେମାନେ ଜିଓର ଅଫର୍ ସହିତ ମେଳ କରିବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟର ହୋଇପାରିଛି |

ଜିଓର ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ଫେସବୁକକୁ ଆଗ୍ରହ ଦେଇପାରେ, ଯାହା ଭାରତରେ ଏହାର ମାଗଣା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ପଦକ୍ଷେପ, ମାଗଣା ବେସିକ୍ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା ଏବଂ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା | (ଏହା ପରେ କମ୍ପାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ୱାଇ-ଫାଇକୁ ଭାରତକୁ ବିସ୍ତାର କରିଛି – ଯଦିଓ ଏହାର ସମ୍ଭାବନା ଏବଂ ମାପ ତୁଳନାତ୍ମକ ଭାବରେ ଛୋଟ ରହିଛି।)

ମ୍ୟୁଜିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରିମିଂ ସେବା JioSaavn (ଯାହା ଏହାକୁ ସାର୍ବଜନୀନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି ), ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍, ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ବ୍ୟବସାୟ, ଅନ-ଡିମାଣ୍ଡ ଲାଇଭ ଟେଲିଭିଜନ ସେବା JioTV ଏବଂ ପେମେଣ୍ଟ ସେବା JioPay ସହିତ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓର ଏକ ସୁଟ୍ ସେବା ରହିଛି |

ଫେସବୁକର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ , ଏକ ପୋଷ୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏକ ଆର୍ଥିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରୁଛୁ ଏବଂ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ, ଆମେ କିଛି ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ମିଳିତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛୁ ଯାହା ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବାଣିଜ୍ୟ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବ।

ସମ୍ପ୍ରତି କ୍ୱାର୍ଟର୍ସରେ ଫେସବୁକ୍ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ସଂସ୍ଥା ସାମାଜିକ ବାଣିଜ୍ୟ ମେଶୋରେ ଏକ ବିନିଯୋଗ କରିଥିଲା; ଏବଂ ଏହି ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ, ଏହା ଏଡ୍-ଟେକ୍ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ୟୁନାକେଡି ପାଇଁ ଏକ ଚେକ୍ ଲେଖିଥିଲା | ଫେସବୁକ ଏହି ଦୁଇଟି ଷ୍ଟାର୍ଟଅପରେ ପ୍ରାୟ 15 ମିଲିୟନ ଡଲାର ବିନିଯୋଗ କରିଛି।

ମୋହନ ଗତ ବର୍ଷ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଥିଲେ ଯେ କମ୍ପାନୀ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ସହିତ ଜଡିତ ହେବା ପାଇଁ ଖୋଲା ଥିଲା ଯାହା ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗର ସୁଯୋଗ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ବଜାର ପାଇଁ ସମାଧାନ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ ଆଜି ଆମେ କରୁଥିବା କାର୍ଯ୍ୟଠାରୁ ଅଧିକ ସୁଯୋଗ ଅଛି, ଆମେ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କାରବାରର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଖୋଲା ଅଛି। ଯଦିଓ ବହୁ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ବିନିଯୋଗ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା |

କିନ୍ତୁ ଫେସବୁକ୍ ପାଇଁ ଏହି ଚୁକ୍ତିରେ ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ଭତ୍ତା ଥାଇପାରେ: ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ | ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କର ଜଣେ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସଂସ୍ଥା ଶାସକ ସରକାରଙ୍କ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସମର୍ଥନ କରିଆସୁଛି। ଠିକ୍ ସେହିପରି ହେଉଛି, ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଫେସବୁକ୍ ଭାରତରେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଯାଞ୍ଚ କରିଛି।

ଏକ ଭିଡିଓ ବାର୍ତ୍ତାରେ ଅମ୍ବାନୀ କହିଛନ୍ତି, “ଆମର ସହଭାଗୀତାର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ ଏବଂ ମୁଁ ଭାରତର ଚାରିଆଡେ ଡିଜିଟାଲ୍ ରୂପାନ୍ତର ଏବଂ ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସେବା ପାଇଁ ଅଂଶୀଦାର। ମିଳିତ ଭାବରେ ଆମର ଦୁଇ କମ୍ପାନୀ ଆପଣଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବା, ଆପଣଙ୍କୁ ସକ୍ଷମ କରିବା ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତର ଡିଜିଟାଲ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବେ। ”

ଜିଓ ଏବଂ ଫେସବୁକ୍ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ‘ଡିଜିଟାଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ମିଶନକୁ ଏହାର ଦୁଇଟି ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଲକ୍ଷ୍ୟ – ‘ଜୀବନର ସହଜତା’ ଏବଂ ‘ବ୍ୟବସାୟର ସହଜତା’ – ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ବର୍ଗର ବ୍ୟତିକ୍ରମ ପାଇଁ ହାସଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। କରୋନା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଯୁଗରେ, ମୁଁ ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ଅର୍ଥନ recovery ତିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ପୁନରୁତ୍ଥାନ ଉପରେ ନିଶ୍ଚିତ ଅଟେ | ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ସହଭାଗୀତା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବଦାନ ଦେବ ବୋଲି ସେ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି।

ଅମ୍ବାନୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜିଓମାର୍ଟ ଏବଂ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ଆପ୍ 30 ମିଲିୟନ୍ ପଡ଼ୋଶୀ ଷ୍ଟୋର୍ (କିରାଣୀ ) କୁ “ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ” ଡିଜିଟାଲ୍ କାରବାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ କରିବ। ଭାରତରେ ଏହାର ଦେୟ ସେବାକୁ ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ଆପ୍ ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛି – କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ନିୟାମକ ବାଧାବିଘ୍ନରେ ରହିଯାଇଛି।

ଏକ ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଭାରତୀୟ ବଜାର ଫେସବୁକ ଏବଂ ଗୁଗୁଲ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଗ୍ରାହକ-ମୁହାଁମୁହିଁ ସେବା ନିର୍ମାଣ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଆମେରିକୀୟ ଜଏଣ୍ଟଗୁଡିକର ମୂଳ ଅଫର୍ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ, ବାଇଟ୍ ଡାନ୍ସର ଟିକଟକ୍ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ଜିତିଛି ଯାହା ଏହି ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରିଛି | TikTok ଭାରତରେ 250 ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି (ଗତ ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା) ଏବଂ କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆଉ 100 ମିଲିୟନ୍ ଯୋଡିବାକୁ ଟ୍ରାକରେ ଅଛି।

କନଭର୍ଜେନ୍ସ କାଟାଲାଇଷ୍ଟର ବିଶ୍ଳେଷକ ଆୟନ୍ତ କୋଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକଟକ ଫେସବୁକକୁ ଅନ୍ଧ କରିଦେଇଛି ଏବଂ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଯାହା ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରି ନାହିଁ। ଫେସବୁକ, ଲାସୋ ନାମକ ଏକ ସମାନ ସେବା ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି | କିନ୍ତୁ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୀମିତ ବଜାରରେ ଏହାକୁ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛି ଏବଂ ଭାରତ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.