ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ କ’ଣ?

0 522

ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ ସଂଜ୍ଞା
ଯେତେବେଳେ ଏକ ହୋଷ୍ଟିଂ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏହାର ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ପାଇଁ ଏକ ୱେବ୍ ସର୍ଭରରେ ସ୍ଥାନ ବଣ୍ଟନ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ହୋଷ୍ଟ କରନ୍ତି | ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକୁ ଅନଲାଇନ୍ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ (କୋଡ୍, ପ୍ରତିଛବି, ଇତ୍ୟାଦି) ଧାରଣ କରିଥାଏ | ଆପଣ କେବେ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ୱେବସାଇଟ୍ ଏକ ସର୍ଭରରେ ହୋଷ୍ଟ ହୋଇଛି |

ଏକ ୱେବସାଇଟକୁ ସର୍ଭରରେ ଆବଣ୍ଟିତ ସ୍ଥାନ ପରିମାଣ ହୋଷ୍ଟିଂ ପ୍ରକାର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରକାରର ହୋଷ୍ଟିଂ ଅଂଶୀଦାର, ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ, VPS ଏବଂ ପୁନ ବିକ୍ରେତା | ସର୍ଭର ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ପରିଚାଳନା ସ୍ତର ଏବଂ ଅଫରରେ ଅତିରିକ୍ତ ସେବା ଦ୍ୱାରା ସେଗୁଡିକ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ |

ସଂକ୍ଷେପରେ, ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ ହେଉଛି ୱାର୍ଲ୍ଡ ୱାଇଡ୍ ୱେବରେ ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ରଖିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ଭଡା କିମ୍ବା କ୍ରୟ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା | ଅନଲାଇନ୍ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ୱେବସାଇଟ୍ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଯେପରିକି HTML, CSS, ଏବଂ ପ୍ରତିଛବିଗୁଡିକ ଏକ ସର୍ଭରରେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ |

ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ସର୍ଭର କ’ଣ? ଏକ ସର୍ଭର ହେଉଛି, ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଯାହା ଅନ୍ୟ ୱେବ୍ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ସାଇଟକୁ ଦୁନିଆର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ସଂଯୋଗ କରେ | ଯେପରି ନାମ ସୂଚିତ କରେ, ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କର ସର୍ଭର, କନେକ୍ଟିଭିଟି ଏବଂ ୱେବସାଇଟ୍ ହୋଷ୍ଟ କରିବାକୁ ସଂପୃକ୍ତ ସେବାଗୁଡିକ ଅଛି | ବିଭିନ୍ନ ହୋଷ୍ଟିଂ ଯୋଜନା ପ୍ରଦାନ କରି, ସେମାନେ ଛୋଟ ବ୍ଲଗ୍ ଏବଂ ବୃହତ ସଂସ୍ଥା ଠାରୁ ହୋଷ୍ଟିଂ ଆବଶ୍ୟକତାର ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମକୁ ଆବୃତ କରନ୍ତି |

ଯଦି ଆପଣ ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ଉପସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଆଜି ଶହ ଶହ ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ହଜାର ହଜାର ପ୍ରକାରର ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ ସେବା ଯୋଗାଉଛି | ଯୋଜନାଗୁଡିକ ମାଗଣା ଠାରୁ ସୀମିତ ବିକଳ୍ପ ସହିତ ବ୍ୟୟବହୁଳ ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ ସେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞ | ଆପଣ ଚୟନ କରିଥିବା ଯୋଜନା ମୁଖ୍ୟତ ନିର୍ଭର କରିବ, ଯେ ଆପଣ କିପରି ଆପଣଙ୍କର ୱେବସାଇଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ହୋଷ୍ଟିଂ ପାଇଁ ଆପଣ କେତେ ବଜେଟ୍ କରିଛନ୍ତି |

ସଠିକ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ ଯୋଜନା ବାଛିବା ଅର୍ଥ ହେଉଛି ତୁମର ପରିଦର୍ଶକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତୁମର ୱେବସାଇଟ୍ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଭାବରେ ଲୋଡିଂ ରଖିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସଗୁଡିକର ସଠିକ୍ ଆବଣ୍ଟନକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା | ଆଜିକାଲି କେତେ ବ୍ୟବସାୟ ମୁଖ୍ୟତ ଅନଲାଇନ ରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ସେ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କର; ସେମାନଙ୍କର ବିକ୍ରୟ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ଲିଡ୍ ସେମାନଙ୍କ ୱେବସାଇଟରୁ ଆସିଥାଏ | ଯଦି କେହି ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ରେ ଅବତରଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେଠାରେ ଏକ ଅସୁବିଧା ଅଛି – ଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ବହୁତ ସମୟ ଲାଗେ କିମ୍ବା ଆଦ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ – ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଗ୍ରାହକମାନେ ଅପେକ୍ଷା କରିବେ ନାହିଁ | ସେମାନେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଏବଂ ସେମାନେ ଯାହା ଖୋଜୁଛନ୍ତି, ତାହା ବିନା ସନ୍ଧାନରେ ସେହି ସାଇଟକୁ ବାଉନ୍ସ କରିବେ |

ଯଦି ଆପଣ ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ଚଲାଇବା ପାଇଁ ନୂଆ, ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ ଏବଂ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ଲିଙ୍ଗୋ ଏକ ଚମତ୍କାର ବିଷୟ ହୋଇପାରେ | ଅନେକ ନବାଗତ ୱେବସାଇଟ୍ ମାଲିକ ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ବିକଳ୍ପ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କର ଡୋମେନ୍ ନାମ କ୍ରୟ ସହିତ ବାନ୍ଧାଯାଇଥିବା ଯେକୌଣସି ଜିନିଷକୁ ଭୁଲ ବଶତଃ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି, ଯେ ସମସ୍ତ ହୋଷ୍ଟିଂ ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ସମାନ |

ତାଙ୍କର ଏକ ମହଙ୍ଗା ଭୁଲ ହୋଇପାରେ |
ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ ବିଷୟରେ ଆପଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ ତଥ୍ୟ ଜାଣିପାରିବେ ଯାହା ଆବଶ୍ୟକ, ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟ୍ ର ସଫଳତା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟିଂବାଛିବା କିପରି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ସମସ୍ତ ସରଳ ପଦ୍ଧତିରେ ବୁଝିପାରିବେ|

ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ କିପରି କାମ କରେ 

ଯେତେବେଳେ ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ତିଆରି କରୁଥିବା ଫାଇଲଗୁଡିକ ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରୁ ଏକ ୱେବ୍ ସର୍ଭରରେ ଅପଲୋଡ୍ ସେତେବେଳେ ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ ହୁଏ | ସର୍ଭରର ଉତ୍ସଗୁଡିକ, (RAM, ହାର୍ଡ ଡ୍ରାଇଭ ସ୍ପେସ୍, ଏବଂ ବ୍ୟାଣ୍ଡୱିଡଥ୍) ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ୱେବସାଇଟଗୁଡ଼ିକୁ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି |

ମନୋନୀତ ହୋଷ୍ଟିଂ ଯୋଜନାର ପ୍ରକାର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ସର୍ଭର ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକର ବିଭାଜନ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ | ଉପଯୁକ୍ତ ହୋଷ୍ଟିଂ ଯୋଜନା ବାଛିବା ପାଇଁ, ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଉପଲବ୍ଧ ଯୋଜନାଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ଜଟିଳ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ | ଅଣ-ବୈଷୟିକ ପାଠକମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଏକ ସରଳ ଅନୁରୂପ ବ୍ୟବହାର କରିବା: ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ ବାଛିବା ଅଫିସ୍ ସ୍ଥାନ ଖୋଜିବା ସହିତ ସମାନ:

କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଅଫିସ୍ ସ୍ଥାନ ଆପଣଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ପାଇଁ ଠିକ୍ ତାହା ଆପଣ କିପରି ସ୍ଥିର କରିବେ? ଏକ ଖୋଲା ସହ-କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ୱର୍କଷ୍ଟେସନ୍ ଯଥେଷ୍ଟ, କିମ୍ବା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଜିନିଷ; ଏକ ବ୍ୟବସାୟ କେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ | ତୁମର ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ଅଛି କି ଅନେକ ଲୋକ ଆସିବା ଏବଂ ଯିବା ଆଶା କରନ୍ତି? ଆପଣ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଲ୍ଡିଂକୁ ଭଡା ଦେବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିବେ କି ତୁମର ନିଜସ୍ୱ ସ୍ଥାନ ଆବେଦନ କରିବ?

ଅଫିସ୍ ଶୈଳୀ ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଚାର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | କୋଠରୀଗୁଡିକ ପ୍ରବେଶ କରିବା କେତେ ସହଜ, କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡିକ ସେମାନେ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି (ଅତିରିକ୍ତ ଯେପରିକି ହ୍ୱାଇଟ ବୋର୍ଡ , ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍, ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା), ଏବଂ ସେମାନେ କେଉଁଠାରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସାମଗ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟ | ଏହି ଧ୍ୟାନଗୁଡ଼ିକ ତୁମର ଆବଶ୍ୟକତା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବ ଏବଂ କେଉଁ ପ୍ରକାର ଅଫିସ୍ ତୁମ ପାଇଁ ସଠିକ୍ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | କେଉଁ ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ ଫିଟ୍ ହୋଇଛି ତାହା ସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ତୁଳନା କରିବା |

  • ଅଂଶୀଦାର ହୋଷ୍ଟିଂ(Shared hosting ) ଏକ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ, କୋଳାହଳପୂର୍ଣ୍ଣ, ଖୋଲା ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କିମ୍ବା ସହ-କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ୱର୍କଷ୍ଟେସନ ଭଡା ସହିତ ସମାନ | ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ଆଧୁନିକ ସୁବିଧା ଅଛି: ଏକ ଡେସ୍କ, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂଯୋଗ ଏବଂ କିଛି ସ୍ଥିର ଏବଂ ଆପଣ ରୋଷେଇ ଘର, ପ୍ରିଣ୍ଟର୍, ଏବଂ ବିଶ୍ରାମ ଗୃହ ସହିତ ଅନ୍ୟ ସହକର୍ମୀମାନଙ୍କ ସହିତ ସ୍ଥାନ ବାଣ୍ଟନ୍ତି | ସ୍ପେସ୍ ପାଇଁ ଆପଣ କୌଣସି ମେକ୍ ଇନ୍ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଯେପରିକି ହ୍ୱାଇଟ ବୋର୍ଡ ଇନଷ୍ଟଲ୍ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି ଛୋଟ ୱେବସାଇଟ୍ ଲଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ବିକଳ୍ପ ଏବଂ ବଡ଼ ଆକାରର ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ |
  • ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ ସର୍ଭର (VPS) ଅଂଶୀଦାର ହୋଷ୍ଟିଂ ଠାରୁ ଏକ ସୁନ୍ଦର ପଦକ୍ଷେପ | ଏକ ବ୍ୟବସାୟ ପାର୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅଫିସ୍ ଭଡା ଦେଇ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର ବ୍ୟବସାୟ ଲାଭବାନ ହେବ | ଏକ VPS ସହିତ, ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ପରସ୍ପରଠାରୁ ଅଲଗା ଅଟନ୍ତି | ତୁମର ପଡ଼ୋଶୀ ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତୁମେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କମ୍ ନିର୍ଭରଶୀଳ, ଏବଂ ତୁମେ ଯେକୌଣସି ମେକଓଭର (କଷ୍ଟମାଇଜେସନ୍) କରିପାରିବ ଯେପରି ତୁମେ ନିଜ ୱର୍କଷ୍ଟେସନକୁ ନିଜେ ସଂଗଠିତ କର |
  • ଏକ ସମଗ୍ର ଅଫିସ୍ ବିଲ୍ଡିଂ ଏକ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ସର୍ଭର (Dedicated server) ରେ ହୋଷ୍ଟିଂ ସହିତ ତୁଳନାତ୍ମକ | ୱେବସାଇଟ୍ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ମହଙ୍ଗା ବିକଳ୍ପ ଏବଂ ସର୍ବୋତ୍ତମ, ଯେଉଁମାନେ ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ଏବଂ ଉଚ୍ଚ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତି | ଯେହେତୁ ଆପଣ ସମଗ୍ର ସ୍ଥାନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କର ବିନ୍ୟାସ ଏବଂ ପ୍ରଚୁର ସ୍ଥାନ ଉପରେ ଅଧିକ କଥା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନ ବ୍ୟବହାର ନକରନ୍ତି ତେବେ ଏଥିରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ |
Leave A Reply

Your email address will not be published.