DNS କ’ଣ? (Domain Name System)

0 486

DNS ସଂଜ୍ଞା: DNS ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଇଣ୍ଟରନେଟକୁ ଅଣ୍ଡର କରିଥାଏ | ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏକ ଇମେଲ୍ ପଠାନ୍ତି, କିମ୍ବା ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ଲୋଡ୍ କରନ୍ତି ଏହି ସ୍ୱଚ୍ଛ ନେଟୱାର୍କ ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ ଚାଲିଥାଏ | DNS ପ୍ରାୟତ ଏକ ଟେଲିଫୋନ୍ ବୁକ୍ ର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂସ୍କରଣ ସହିତ ତୁଳନା କରାଯାଏ | କାହାକୁ କଲ କରିବାକୁ, ତୁମେ ପ୍ରଥମେ ସେମାନଙ୍କ ଟେଲିଫୋନ୍ ନମ୍ବର ଖୋଜିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା କରିବା ପାଇଁ, ଆପଣ ଏକ ସମ୍ପର୍କ ନାମ ଖୋଜନ୍ତି, ସମାନ ଭାବରେ, DNS ଇମେଲ୍ ଠିକଣା ଏବଂ ୱେବସାଇଟ୍ ମାନବ ପଢ଼ୁଥିବା ସାଂଖ୍ୟିକ IP ଠିକଣାରେ ପରିଣତ କରେ |

DNS ହେଉଛି ଏକ ଜଟିଳ ବିଷୟ ଯାହାକି ଅନେକ ଦିଗ ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଦିନକୁ ଜୀବନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ, ବିଶେଷତ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ଅଛି | ଯଦି ଆପଣ ଏକ ଡୋମେନ୍ ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି, ଶୁଣନ୍ତୁ, କାରଣ DNS ଆପଣଙ୍କ ଡୋମେନ୍ ନାମର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ | ସାଧାରଣତ ୱାର୍ଲଡ ୱାଇଡ ୱେବ୍ ର ପରଦା ପଛରେ କଣ ଚାଲିଛି ସେ ବିଷୟରେ ଯଦି ତୁମେ କେବଳ ତୁମର ଜ୍ଞାନକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ଆମ ସହିତ ରୁହ |

ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଡୋମେନ୍ ନାମ ସିଷ୍ଟମର ଇନ୍ସ ଏବଂ ଆଉଟ୍ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବୁ, ଏହା କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ, ଏହା କାହିଁକି ବିଦ୍ୟମାନ ଅଛି ଏବଂ DNS ଆପଣଙ୍କ ଡୋମେନ୍ ନାମ ସହିତ କିପରି ଜଡିତ |

DNS ର ଅର୍ଥ କ’ଣ?

DNS ନାମ ସର୍ଭର, ଡୋମେନ୍ ନାମ ସିଷ୍ଟମ୍ ସର୍ଭର ଏବଂ ନାମସର୍ଭର ସହିତ ଅନେକ ନାମ ଦ୍ୱାରା ଚାଲିଥାଏ | କେଉଁ ନାମ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉନା କାହିଁକି, ସମସ୍ତେ ଡୋମେନ୍ ନାମଗୁଡ଼ିକୁ ବର୍ଣ୍ଣାନୁକ୍ରମିକ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରନ୍ତି | DNS ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ IP ଠିକଣାର ନେଟୱାର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଖୋଜିବାକୁ, ତୁମର ଇଚ୍ଛିତ ୱେବସାଇଟର ସଠିକ IP ଖୋଜିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହାଇରାର୍କିକାଲ୍ ସିଷ୍ଟମକୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚିତ କରେ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.