ଏକ ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟ କିପରି ବାଛିବେ

0 704

ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଏବଂ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କର ଚୟନ ଅନଲାଇନ୍ ଆସିବାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ, ବିଶେଷତ ଯଦି ଆପଣ ଏକ ବ୍ୟବସାୟ ୱେବସାଇଟ୍ ଲଞ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି | ହୋଷ୍ଟମାନେ କେବଳ ଆପଣଙ୍କର ସାଇଟକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ କରାନ୍ତି ନାହିଁ, ବରଂ ସେମାନେ ଏହି ସର୍ଭର ଏବଂ ଏହାର ସଫ୍ଟୱେର୍, ସପୋର୍ଟ, ବ୍ୟାଣ୍ଡୱିଡଥ୍, ସ୍ପିଡ୍ ଇତ୍ୟାଦି ପରିଚାଳନା ସହିତ ଜଡିତ ସେବା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି |

ମାଗଣା ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ ଏକ ମୂଲ୍ୟ ସହିତ ଆସେ

ବ୍ୟାଣ୍ଡୱିଡଥ୍ ଭତ୍ତା
ବ୍ୟାଣ୍ଡୱିଡଥ୍ ଭତ୍ତା (ବେଳେବେଳେ “ଟ୍ରାଫିକ୍” କିମ୍ବା “ଡାଟା ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍” ଭାବରେ କୁହାଯାଏ) ହେଉଛି ତୁମର ସାଇଟ୍ ବ୍ରାଉଜ୍ କରିବାବେଳେ ତୁମର ସମସ୍ତ ପରିଦର୍ଶକଙ୍କୁ ତୁମର ସାଇଟ୍ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବାଇଟ୍ ସଂଖ୍ୟା | ହୋଷ୍ଟିଂ ଆପଣଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସ୍ଥାନ ପ୍ରଦାନ କରେ କି? ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ର ସାଧାରଣ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଆବଶ୍ୟକତା ବିଷୟରେ ତୁମକୁ ଏକ ଧାରଣା ଦେବା ପାଇଁ, ଅଧିକାଂଶ ନୂତନ ସାଇଟ୍ ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ସାଇଟରେ ଭିଡିଓ କିମ୍ବା ମ୍ୟୁଜିକ୍ ପ୍ରଦାନ କରେ ନାହିଁ, ସେମାନେ ପ୍ରତି ମାସରେ 3 ଗିଗାବାଇଟରୁ କମ୍ ବ୍ୟାଣ୍ଡୱିଡଥ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ଯଦି ତୁମେ ଶୀଘ୍ର ଭବିଷ୍ୟତର ସମ୍ପ୍ରସାରଣକୁ ଆଶା କରୁଛ କିମ୍ବା ତୁମର ଆବଶ୍ୟକତା ଧ୍ୱନି, ଭିଡିଓ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରେ, ତେବେ ଏକ ଦେୟଯୁକ୍ତ ହୋଷ୍ଟିଂ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ସ୍ଥାନକୁ ବିଚାର କର |

ଯଦି ଆପଣ ଏକ ମାଗଣା ହୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଯିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କର ସାଇଟର ଆକାର ଏବଂ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ କେତେ ପରିଦର୍ଶକ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ସେ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ | ଅନେକ ମାଗଣା ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଟ୍ରାଫିକ୍ ପରିମାଣ ଉପରେ ଦୈନିକ କିମ୍ବା ମାସିକ ସୀମା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରେ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବିଷୟବସ୍ତୁରେ ଅନେକ ଚିତ୍ର କିମ୍ବା ଭିଡିଓ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୁଏ ଯାହା ପ୍ରତିଦିନ / ସପ୍ତାହ / ମାସରେ “ସହମତ” ପରିମାଣର ପରିଦର୍ଶକ (ଟ୍ରାଫିକ୍) କୁ ଆକର୍ଷିତ କରେ, ଚୁକ୍ତିନାମା ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟ୍ ଅକ୍ଷମ କରିବାକୁ ହୋଷ୍ଟ ଏହାର ଅଧିକାର ମଧ୍ୟରେ ଅଛି – କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ବିଲ୍ ପଠାଇବ 

ମାଗଣା ହୋଷ୍ଟିଂ ପ୍ରଦାନକାରୀ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଚାର ହେଉଛି ଯେ ଆପଣ ଅପଲୋଡ୍ କରୁଥିବା ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ବାରମ୍ବାର ସର୍ବାଧିକ ଆକାର ଲଗାନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ସଫ୍ଟୱେର୍ କିମ୍ବା ହାଇ-ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ଇମେଜରୀ ବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ଏକ ଦେୟଯୁକ୍ତ ହୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ବୃହତ ଫାଇଲ୍ ଆକାର ଲୋଡ୍ କରିବାର କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରେ |

ବିଜ୍ଞାପନ
ଅନେକ, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ମାଗଣା ହୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ମାଗଣା ୱେବ୍ ସ୍ପେସ୍ ଯୋଗାଇବା ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବାକୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଲଗାନ୍ତି ନାହିଁ | ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟିକ ବ୍ୟାନର ଏବଂ ପପ୍-ଅପ୍ ଦ୍ୱାରା ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥାଏ | ବିଜ୍ଞାପନ ସହିତ ଲିଖିତ ସାଇଟଗୁଡିକ ସାଧାରଣତ ନିମ୍ନ ମାନର ଏବଂ ଏପରିକି ସ୍ପାମି ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଯାହା ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ | ସୁରକ୍ଷିତ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରହିବା ପାଇଁ, ଆପଣ ସାଇନ୍ ଅପ୍ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ମାଗଣା ହୋଷ୍ଟିଂ ବଦଳରେ ବିଜ୍ଞାପନ ଆଶା କରାଯାଏ କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ସୂକ୍ଷ୍ମ ପ୍ରିଣ୍ଟ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ |

ଅପଗ୍ରେଡ୍ ଅପ୍ସନ୍ସ
ଏକ ହୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କ ସାଇଟ୍ ରୁମ୍ ବଢିବାକୁ ଦେଇଥାଏ କି ନାହିଁ ତାହା ଦେଖନ୍ତୁ | ଅଧିକାଂଶ ନୂତନ ସାଇଟ୍ ଅଂଶୀଦାର ହୋଷ୍ଟିଂରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଯାହା ଆଜିକାଲି ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ | ତଥାପି, ଯେହେତୁ ଆପଣ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସର୍ଭର (ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ କିମ୍ବା ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ) ବିଷୟରେ ବିଚାର କରିବାକୁ ପଡିବ | ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରିବାକୁ ହୋଷ୍ଟର ଉପଯୁକ୍ତ ଯୋଜନାଗୁଡିକ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯଥାସମ୍ଭବ ସରଳ ଅଟେ |

ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ ପାଇଁ କାହିଁକି ଦେୟ ଦେବେ?

  • ଅପଟାଇମ୍ (ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟତା)
    ଉଭୟ ମାଗଣା ଏବଂ ଦେୟଯୁକ୍ତ ସେବା ପାଇଁ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବଳ ଏକ ଦେୟଯୁକ୍ତ ହୋଷ୍ଟିଂ ଯୋଜନା ସହିତ କୌଣସି ପ୍ରକୃତ ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ଆଶା କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ସମ୍ଭବତ ତୁମେ ତୁମର ୱେବସାଇଟ୍ 24/7 ଚଳାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ଏବଂ ତୁମେ କେବଳ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ସର୍ଭର ଏବଂ ସ୍ଥିର ନେଟୱାର୍କ ସଂଯୋଗ ସହିତ ଏକ ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟରୁ ତାହା ପାଇବ | ଆପଣ ଏକ ହୋଷ୍ଟ ବିଷୟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପୂର୍ବରୁ, ଏହାର ଅପଟାଇମ୍ ଇତିହାସ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ | ଆପଣ ସମୀକ୍ଷା ପଢି ପାରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବିଜ୍ଞାପନିତ ଅପଟାଇମ୍ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟିଗୁଡିକ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ |
    ଏକ ସାଇଟ୍ ଯାହା ପହଞ୍ଚିବା କଷ୍ଟକର କିମ୍ବା ବାରମ୍ବାର ତଳକୁ ପରିଦର୍ଶକ, ଗ୍ରାହକ ହରାଇଥାଏ, ଏବଂ ରାଜସ୍ୱକୁ କଷ୍ଟ ଦେଇପାରେ | ଯଦି କେହି ଆପଣଙ୍କର ସାଇଟ୍ ଖୋଜନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ ନହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ଏକ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ସାଇଟକୁ ଯିବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରିବେ ନାହିଁ | ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ପରିଦର୍ଶକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମନ୍ଥର ପ୍ରବେଶ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ଅଟେ (ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ନୂତନ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଅପଲୋଡ୍ କରନ୍ତି) | 
  • ଟ୍ରାଫିକ୍ / ବ୍ୟାଣ୍ଡୱିଡଥ୍
    ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ବ୍ୟାଣ୍ଡୱିଡଥରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଯେକୌଣସି ସୀମାକୁ ପଢନ୍ତୁ ଏବଂ ବୁଝନ୍ତୁ ଏବଂ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଯୋଜନା ବାଛନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ସାଇଟ୍ ଭିଡିଓ, ଅଡିଓ, କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଯାହା ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର ବ୍ୟାଣ୍ଡୱିଡଥ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରେ, ଆପଣ ଏକ ଯୋଜନା ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯାହା ଆପଣଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ସହିତ ମେଳ ଖାଉଛି | 
  • PHP, .htaccess, SSH, MySQL, FTP ଇତ୍ୟାଦି
    ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ PHP କିମ୍ବା Perl ସଂସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପଡିବ – ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ହୋଷ୍ଟର ଅନୁମୋଦନ ଆବଶ୍ୟକ ନକରି ଏହା କରିପାରିବେ | ଯଦି ତୁମର ସାଇଟରେ ଏକ ବୈଶିଷ୍ଠ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ତୁମକୁ ସେମାନଙ୍କ କଥାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ |
    ମନେକର ତୁମେ ତୁମର ତ୍ରୁଟି ପୃଷ୍ଠାଗୁଡ଼ିକୁ କଷ୍ଟୋମାଇଜ୍ କରିବା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ (ଯେତେବେଳେ ପରିଦର୍ଶକମାନେ ତୁମର ସାଇଟରେ ଏକ ବିଲୁପ୍ତ ପୃଷ୍ଠାରେ ଅବତରଣ କରନ୍ତି, ପ୍ରଦର୍ଶିତ ସନ୍ଦେଶଗୁଡ଼ିକ), ତୁମର ସାଇଟକୁ ବ୍ୟାଣ୍ଡୱିଡଥ ଚୋରି ଏବଂ ହଟଲିଙ୍କିଂ ଇତ୍ୟାଦିରୁ ରକ୍ଷା କର ଏବଂ ତୁମର ଫୋଲ୍ଡରଗୁଡ଼ିକୁ ପାସୱାର୍ଡ-ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ, ତୁମେ ଆବଶ୍ୟକ କରିବ | “.htaccess” ଫାଇଲଗୁଡିକ ସୃଷ୍ଟି କିମ୍ବା ରୂପାନ୍ତର କରିବାର କ୍ଷମତା |

    MySQL ପରି ଡାଟାବେସ୍ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏକ ବ୍ଲଗ୍ କିମ୍ବା ବିଷୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ସିଷ୍ଟମ ଚଲାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି SSH ଆକ୍ସେସ୍ ଉପଯୋଗୀ |

    ୱେବ୍ ପୃଷ୍ଠାଗୁଡ଼ିକୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ଥାନୀୟ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରୁ ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟ କମ୍ପ୍ୟୁଟର (ସର୍ଭର) କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ FTP ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ପଦ୍ଧତି ଯାହା ବିଶ୍ୱ ର ଏହାକୁ ବିଶ୍ ର ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଦେଖିପାରିବେ | କିଛି ହୋଷ୍ଟ କେବଳ ଆପଣଙ୍କର ନିଜ ପୃଷ୍ଠାଗୁଡ଼ିକୁ ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ସେମାନେ ପଚାରନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ପୃଷ୍ଠାଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କର ଅନଲାଇନ୍ ସାଇଟ୍ ବିଲଡର୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇଛି | ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ଜଣେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ଏକ ସୁନ୍ଦର ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ସାଇଟ୍ ଯୋଜନା କରନ୍ତି, ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କର FTP ଆକ୍ସେସ୍ ଅଛି କିମ୍ବା ଅତି କମରେ ଇମେଲ୍ କିମ୍ବା ବ୍ରାଉଜର୍ ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ପୃଷ୍ଠାଗୁଡ଼ିକୁ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି | 
  • କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ପ୍ୟାନେଲ୍
    ଏକ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ପ୍ୟାନେଲର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ତୁମ ୱେବସାଇଟ୍ ର ହୋଷ୍ଟିଂ ଆକାଉଣ୍ଟର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗକୁ ନିଜେ ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା | ଆପଣ ଏକ ବ୍ୟବସାୟିକ ହୋଷ୍ଟରୁ ଏକ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ପ୍ୟାନେଲ୍ ଆଶା କରିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ସରଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ପାଇଁ ବୈଷୟିକ ସହାୟତାକୁ ଅପେକ୍ଷା ନକରି ଦୈନନ୍ଦିନ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ | ଇମେଲ ଠିକଣା, ଆକାଉଣ୍ଟ ପାସୱାର୍ଡ ଏବଂ ମୌଳିକ ସର୍ଭର ବିନ୍ୟାସ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଏକ ‘cPanel’ ଏକ ସରଳ ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ | ଏକ ବୈଷୟିକ ସହାୟତା ଅପରେଟର ଦେଇ ଯିବା ପାଇଁ ଏହା ସମୟ ସାପେକ୍ଷ ହୋଇପାରେ କିମ୍ବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଆପଣ ସରଳ ଆଡମିନ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ସମୟରେ ଅତିରିକ୍ତ ଦେୟ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି | 
  • ଏକାଧିକ ଡୋମେନ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ
    ଗୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଡୋମେନ୍ ମାଲିକ ହେବା ସାଧାରଣ, ସେମାନେ ଆଜିକାଲି ଶସ୍ତା, ଏବଂ ଅଳ୍ପ କିଛି ମାଲିକାନା ପ୍ରତିରୋଧ କରିବା କଷ୍ଟକର | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ହୋଷ୍ଟିଂ ସ୍ପେସ୍ ସହିତ ଅତିରିକ୍ତ ଡୋମେନ୍ ସ୍ଥାନିତ କରିବାକୁ ପଡିବ | ହୋଷ୍ଟିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସରଳ କରିବାକୁ, ଗୋଟିଏ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଏକରୁ ଅଧିକ ଡୋମେନ୍ ହୋଷ୍ଟ କରିବା ସମ୍ଭବ ଅଟେ | ସମାନ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆୟୋଜିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୃଥକ ୱେବସାଇଟକୁ ଏକ ଆଡ୍-ଅନ୍ ଡୋମେନ୍ କୁହାଯାଏ | ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶୀଦାର ହୋଷ୍ଟିଂ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଆଡୋନ୍ ଡୋମେନ୍ଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତି | ସେମାନେ ଏହା ପାଇଁ କିପରି ଚାର୍ଜ କରନ୍ତି ତାହା ଆଗରୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରାମର୍ଶଦାୟକ | 
  • ମୂଲ୍ୟ
    ୱେବ୍ ହୋଷ୍ଟିଂ ସହିତ ସବୁକିଛି ପରି, ଆପଣ ପ୍ରାୟତ ଯାହା ପାଇଁ ଦେବେ ତାହା ପାଇବେ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏକ ମୌଳିକ ୱେବସାଇଟ୍ ଅଛି, ବହୁ ପରିମାଣର ଟ୍ରାଫିକ୍ ଆଶା କରୁନାହାଁନ୍ତି, ଅଂଶୀଦାର ହୋଷ୍ଟିଂ ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ $ 10 ରୁ $ 150 ମଧ୍ୟରେ ଦେୟ ଦେବାକୁ ଆଶା କରନ୍ତୁ | ଉଚ୍ଚ କ୍ଷମତା ହୋଷ୍ଟିଂ ଯୋଜନାଗୁଡିକ $ 150 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସେଠାରୁ ଉପରକୁ ଯାଇପାରେ | 

    ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟବସାୟିକ ହୋଷ୍ଟ ମାସିକ ଏବଂ ବାର୍ଷିକ ଦେୟ ଯୋଜନା ସହିତ ଆପଣ କିପରି ଦେୟ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହା ବାଛିବା ପାଇଁ ନମନୀୟତା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି; ଶେଷଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଶସ୍ତା ହାର ଦେଇଥାଏ | ଥରେ ତୁମେ ନିଶ୍ଚିତ ହେବା ପରେ ସେମାନେ ଏକ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି, ତୁମେ ଶସ୍ତା ବାର୍ଷିକ ଦେୟକୁ ବଦଳାଇ ପାରିବ, କିମ୍ବା ଯଦି ତୁମର ଆଶା ପୂରଣ ନକରେ ଶୀଘ୍ର ହୋଷ୍ଟକୁ ସୁଇଚ୍ କର | 

    ଶେଷରେ, ନବୀକରଣ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା | ଯଦି ଆପଣ ଏକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ, ନବୀକରଣ ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ | କମ୍ ସାଇନ୍ ଅପ୍ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଶିଳ୍ପରେ ଏହା ଏକ ଆଦର୍ଶ କିନ୍ତୁ ନବୀକରଣ ଉପରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଚାର୍ଜ ଆଦାୟ | ପ୍ରତି କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହୋଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ସୁଇଚ୍ କରିବା ସହିତ ତୁମେ ଠିକ୍ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ନବୀକରଣ ମୂଲ୍ୟ ଏଡିବାଯୋଗ୍ୟ | 

  • ଇମେଲ୍
    ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ୱେବସାଇଟ୍ ସହିତ ଇମେଲ ଆକାଉଣ୍ଟ ହୋଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ଯାଞ୍ଚ କର ଯେ ତୁମର ହୋଷ୍ଟ ତୁମ ଡୋମେନରେ ଚାହୁଁଥିବା ଇମେଲ ଠିକଣାଗୁଡ଼ିକୁ ସେଟଅପ୍ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ – ସାଇନ୍ ଅପ୍ ପୂର୍ବରୁ | ଆପଣଙ୍କ ଡୋମେନ୍ ସହିତ ଜଡିତ ନଥିବା ଏକ ଅନିୟମିତ ଇମେଲ୍ ଠିକଣା ରହିବା ଟିକେ ଖରାପ ଲାଗୁଛି: info@yourdomain.com info.yourdomain@gmail.com ଉପରେ କେତେ ପେସାଦାର ଶବ୍ଦ କରେ?
    ଇମେଲଗୁଡିକ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହା ଏକ ବଡ ଡିଲ୍ ନୁହେଁ | ଆପଣଙ୍କ ନିଜ ଡୋମେନ୍ ନାମରେ ଏକ ଇମେଲ୍ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ହାତ ପାଇବାକୁ ଅନ୍ୟ ଉପାୟ ଅଛି | 
  • ବୈଷୟିକ ସହାୟତା
    ଅତ୍ୟଧିକ ଅସୁବିଧାରେ ଜିନିଷଗୁଡିକ ଭୁଲ ହୋଇପାରେ ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କର ହୋଷ୍ଟର 24/7/365 ବୃତ୍ତିଗତ ସମର୍ଥନ ଥିବା ସର୍ବୋତ୍ତମ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ | ଯେତେବେଳେ ଆପଣ S.O.S ବଟନ୍ ଦବାଇବେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଉଠାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ସେଠାରେ କେହି ଜଣେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଲାଇଫ୍ ଲାଇନ୍ ପକାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେଠାରେ ଏବଂ ତାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଜ୍ଞାନ ସହିତ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଭାବରେ ସଜ୍ଜିତ | ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଅନୁଭବ ପାଇବାକୁ, ପ୍ରକୃତ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତାର ଖାତା ସହିତ ଅନଲାଇନ୍ ସମୀକ୍ଷା ପଢନ୍ତୁ |

    ଏମିତି କିଛି ସମୟ ଆସିବ ଯେତେବେଳେ ତୁମର ଏକ ଜରୁରୀ ପ୍ରଶ୍ନ ନାହିଁ | ଆପଣଙ୍କ ସର୍ଭର ସେଟିଂସମୂହରେ ଏକ ଉତ୍ତମ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲ୍ ପାଇବାବେଳେ ଆପଣ ଏହାକୁ ନିଜ ସମୟରେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚାହିଁପାରନ୍ତି | ଆପଣଙ୍କର ବୁଝାମଣାକୁ ଆଗକୁ ବ୍ରାଉଜ୍ କରିବାକୁ ହୋଷ୍ଟର ଏକ ଜ୍ଞାନ ଆଧାର କିମ୍ବା FAQ ଅଛି କି? ଆପଣ ଫୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଚାଟ୍ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ନିଜେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ହାତରେ ବିସ୍ତୃତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟେସନ୍ ଅଛି – ସେଗୁଡିକ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବା ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ |
Leave A Reply

Your email address will not be published.