DNS କିପରି କାମ କରେ

0 458

ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଜିନିଷ – ୱେବସାଇଟ୍, ଟାବଲେଟ୍, ଲାପଟପ୍, ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍, ଗୁଗଲ୍ ହୋମ୍, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଥର୍ମୋଷ୍ଟାଟସ୍ ଏବଂ ରେଫ୍ରିଜରେଟରଗୁଡ଼ିକର ଏକ IP ଠିକଣା ଅଛି | ଏହାର ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଠିକଣା ହେଉଛି ସଂଖ୍ୟାର ଏକ ଅନନ୍ୟ ଷ୍ଟ୍ରିଙ୍ଗ୍ ଯାହା ୱାର୍ଲଡ ୱାଇଡ ୱେବ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଡିଜିଟାଲ୍ ଉପକରଣକୁ ଚିହ୍ନଟ କରେ |

DNS କୁ ଧନ୍ୟବାଦ, IP ଠିକଣାଗୁଡ଼ିକର ଏକ ଠିକଣା ବୁକ୍ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏକ ଡୋମେନ୍ ନାମ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, DNS ସେବା ୱେବସାଇଟ୍ ଚିହ୍ନଟ କରେ ଏବଂ ନାମକୁ ଏହାର ଅନୁରୂପ IP ଠିକଣାରେ ଅନୁବାଦ କରେ | ଆଇପି ଠିକଣା ସଂଖ୍ୟା ଅପେକ୍ଷା ବର୍ଣ୍ଣମାଳା ଡୋମେନ୍ ନାମ ମନେ ରଖିବା ସହଜ, ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏକ ୱେବ୍ ବ୍ରାଉଜରରେ www.digitalodia.com ଟାଇପ୍ କରନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ URL ମନେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ |

  • IP ଠିକଣା ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଖୋଜିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମଧ୍ୟରେ ଭ୍ରମଣ କରୁଥିବା ସୂଚନା (ୱେବସାଇଟ୍ ତଥ୍ୟ, ଇମେଲ, ଇତ୍ୟାଦି) ରିଲିଜ୍ କରେ | ତୁମେ ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ଏକ ଡୋମେନ୍ ନାମ ଟାଇପ୍ କର, ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, digitalodia.com ତୁମର ବ୍ରାଉଜର୍, ଏବଂ ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଯାଞ୍ଚ କରେ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏର ଡୋମେନ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ IP ଠିକଣା ସେମାନଙ୍କ ମେମୋରୀ ରେ ଅଛି କି?
  • ଯଦି digitalodia.com ଆପଣଙ୍କ କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ଲୋକାଲ୍ ମେମୋରୀ (କ୍ୟାଚ୍ ମେମୋରୀ) ରେ ନାହିଁ, ଏହା ଇଣ୍ଟରନେଟକୁ ସନ୍ଧାନକୁ ବିସ୍ତାର କରିଥାଏ ଯେଉଁଠାରେ ଏହା DNS କୁ ପଚାରିଥାଏ ଯେ ଡୋମେନ୍ ସେମାନଙ୍କର DNS ଡାଟାବେସରେ ଅଛି କି ନାହିଁ | ଯଦି ପ୍ରଥମ DNS ଏହାର ସର୍ଭରରେ ଖୋଜି ନଥାଏ, ସଠିକ୍ ଡୋମେନ୍ ନାମ ସର୍ଭର ନ ମିଳିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସର୍ଭରକୁ ପଠାଏ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, digitalodia.com ପାଇଁ URL ଆମାଜନ ୱେବ୍ ସର୍ଭିସ୍ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ସର୍ଭର ସହିତ ଜଡିତ | ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ନିଜ ୱେବ୍ ବ୍ରାଉଜରରେ digitalodia.com ଟାଇପ୍ କରନ୍ତି ଡୋମେନ୍ ନାମ ସିଷ୍ଟମ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମାଜନର ସର୍ଭରରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ |
  • ଥରେ DNS ସର୍ଭର ଡୋମେନ୍ ନାମ digitalodia.com ପାଇବା ପରେ, ସର୍ଭର ଡୋମେନ୍ ନାମ ଫେରସ୍ତ କରେ, ଏବଂ ଏହା ହେଉଛି IPS ଠିକଣା, ଅନୁରୋଧ କରୁଥିବା DNS ସର୍ଭରକୁ, ଏହା ତୁମ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଫେରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଇନ୍ ସହିତ |
  • ଥରେ IP ଠିକଣା ଆପଣଙ୍କ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ, ଆପଣଙ୍କର ବ୍ରାଉଜର୍ ଏହାକୁ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ପାଇଥାଏ | ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, ଏହା ଯେକୌଣସି ସଂପୃକ୍ତ ଫାଇଲଗୁଡିକ ଅନୁରୋଧ କରିବାକୁ ହୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଡୋମେନ୍ ନାମ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରେ | ହୋଷ୍ଟ ସର୍ଭର ସେହି ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକୁ ରିଟର୍ନ କରେ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ୱେବ୍ ବ୍ରାଉଜରରେ ଆମାଜନ ଡଟ୍ କମ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ |

 

DNS ଅପରେସନ
DNS ନିମ୍ନଲିଖିତ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଥିବା ଏକ କ୍ଲାଏଣ୍ଟ / ସର୍ଭର ନେଟୱର୍କ ତନ୍ତ୍ରକୁ ପରିଚାଳନା କରିଥାଏ:

  • DNS ସର୍ଭରଗୁଡ଼ିକରୁ ଅନୁରୋଧ ପଠାଏ ଏବଂ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଗ୍ରହଣ କରେ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅନୁରୋଧ ଏକ ନାମ ଧାରଣ କରିଥାଏ ଯାହାକି ସର୍ଭରରୁ ଫେରିଥିବା ସଂପୃକ୍ତ IP ଠିକଣାକୁ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ | ଏହା DNS ସନ୍ଧାନକୁ ଅଗ୍ରଗାମୀ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା |
  • ଅଗ୍ରଗାମୀ ସନ୍ଧାନ ବ୍ୟତୀତ, DNS ଓଲଟା ସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିପାରିବ ଯାହା ସଂପୃକ୍ତ ଡୋମେନ୍ ନାମ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାକୁ ଏକ IP କୁ ପଚାରିଥାଏ |
  • ଇମେଲ ବିତରଣ କରିବାକୁ ସଠିକ ସର୍ଭର ଖୋଜ |

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.