ଏନକ୍ରିପସନ୍ କଣ ଏବଂ ଏହା ଆମକୁ କିପରି ସାହାଯ୍ୟ କରେ

0 316

ଏନକ୍ରିପସନ୍ ହେଉଛି ଏକ ପଦ୍ଧତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସୂଚନା ଗୁପ୍ତ କୋଡ଼ରେ ରୂପାନ୍ତରିତ ହୁଏ ଯାହା ସୂଚନାର ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥ ଲୁଚାଇଥାଏ | ସୂଚନା ଏନକ୍ରିପ୍ଟ ଏବଂ ଡିକ୍ରିପ୍ଟ କରିବାର ବିଜ୍ଞାନକୁ କ୍ରିପ୍ଟୋଗ୍ରାଫି କୁହାଯାଏ |

ଗଣନାରେ, ଅସଂଗୁପ୍ତ ତଥ୍ୟକୁ ସାଧା ପାଠ୍ୟ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, ଏବଂ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ ହୋଇଥିବା ତଥ୍ୟକୁ ସାଇଫରକ୍ସଟ କୁହାଯାଏ | ବାର୍ତ୍ତାଗୁଡ଼ିକୁ ଏନକୋଡ୍ ଏବଂ ଡିକୋଡ୍ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ସୂତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ଆଲଗୋରିଦମ ବା ସାଇଫର୍ କୁହାଯାଏ |

ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବାକୁ, ଏକ ସାଇଫର୍ ଆଲଗୋରିଦମର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏକ ଭେରିଏବଲ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରେ | ଭେରିଏବଲ୍, ଯାହାକୁ ଏକ ଚାବି କୁହାଯାଏ, ତାହା ହେଉଛି ଏକ ସାଇଫରର ଆଉଟପୁଟ୍ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିଥାଏ | ଯେତେବେଳେ ଏକ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ ହୋଇଥିବା ବାର୍ତ୍ତା ଏକ ଅନଧିକୃତ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ବାଧା ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ, ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀ ଅନୁମାନ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ପ୍ରେରକ କେଉଁ ସନ୍ଦେଶକୁ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ, ଏବଂ କେଉଁ ଚାବିଗୁଡ଼ିକ ଭେରିଏବଲ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ସୂଚନା ଅନୁମାନ କରିବାକୁ ସମୟ ଲାଗେ ଯାହା ଏନକ୍ରିପସନ୍ କୁ ଏପରି ମୂଲ୍ୟବାନ ସୁରକ୍ଷା ଉପକରଣ କରିଥାଏ |

ଏନକ୍ରିପସନ୍ କିପରି କାମ କରେ?
ଏନକ୍ରିପସନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭରେ, ପ୍ରେରକ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ କେଉଁ ସାଇଫର୍ ବାର୍ତ୍ତାର ଅର୍ଥକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଛଦ୍ମନାମ କରିବ ଏବଂ ଏନକୋଡେଡ୍ ସନ୍ଦେଶକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଚାବି ଭାବରେ କେଉଁ ଭେରିଏବଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ | ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ପ୍ରକାରର ସାଇଫର୍ ଦୁଇଟି ଶ୍ରେଣୀରେ ବିଭକ୍ତ: ସମୃଦ୍ଧ ଏବଂ ଅସୀମେଟ୍ରିକ୍ |

ଅସୀମେଟ୍ରିକ୍ ସାଇଫର୍, ଯାହା ସର୍ବସାଧାରଣ-କି ଏନକ୍ରିପସନ୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା, ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ – କିନ୍ତୁ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଭାବରେ ସଂଯୁକ୍ତ – କି ବ୍ୟବହାର କରେ | ଏହି ପ୍ରକାର କ୍ରିପ୍ଟୋଗ୍ରାଫି ପ୍ରାୟତ ପ୍ରାଇମ ଚାବି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାଇମ ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରିଥାଏ କାରଣ ବୃହତ ମୂଖ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ରିଭର୍ସ-ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ ଗଣନା କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଅଟେ | ରିଭଷ୍ଟ-ଶାମିର-ଆଡଲେମାନ (ଆରଏସଏସ) ଏନକ୍ରିପସନ୍ ଆଲଗୋରିଦମ ବର୍ତ୍ତମାନ ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ସର୍ବସାଧାରଣ-କି ଆଲଗୋରିଦମ ଅଟେ | RSA ସହିତ, ଜନସାଧାରଣ କିମ୍ବା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଚାବି ଏକ ସନ୍ଦେଶକୁ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ କରିବାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ | କେଉଁ ଚାବି ଏନକ୍ରିପସନ୍ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ନାହିଁ ତାହା ଡିକ୍ରିପ୍ସନ୍ ଚାବି ହୋଇଯାଏ |

ଆଜି, ଅନେକ କ୍ରିପ୍ଟୋଗ୍ରାଫିକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ତଥ୍ୟକୁ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସିମେଟ୍ରିକ୍ ଆଲଗୋରିଦମ ଏବଂ ଗୁପ୍ତ ଚାବିକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ବିନିମୟ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅସୀମେଟ୍ରିକ୍ ଆଲଗୋରିଦମ ବ୍ୟବହାର କରେ |

 

ଏନକ୍ରିପସନ୍ ର ଗୁରୁତ୍ୱ 
ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା (IT) ସମ୍ପତ୍ତି ସୁରକ୍ଷିତ କରିବାରେ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ଏହା ନିମ୍ନଲିଖିତ ପ୍ରଦାନ କରେ:

ଗୋପନୀୟତା ସନ୍ଦେଶର ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ଏନକୋଡ୍ କରେ |
ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ ଏକ ସନ୍ଦେଶର ଉତ୍ପତ୍ତି ଯାଞ୍ଚ କରେ |
ଅଖଣ୍ଡତା ପ୍ରମାଣ କରେ ଯେ ଏକ ସନ୍ଦେଶର ବିଷୟବସ୍ତୁ ପଠାଯିବା ପରଠାରୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ |
ଅଣପ୍ରିଡେସନ୍ ପ୍ରେରକମାନଙ୍କୁ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ ହୋଇଥିବା ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବାକୁ ବାରଣ କରେ |

ଏହା କିପରି ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ?
ଗମନାଗମନରେ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ବିଶ୍ରାମ ସମୟରେ ତଥ୍ୟକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ସାଧାରଣତ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର କେହି ଜଣେ ଏଟିଏମ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି କିମ୍ବା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସହିତ ଅନ୍ଲାଇନ୍ରେ କିଛି କିଣନ୍ତି, ରିଲେ କରାଯାଉଥିବା ସୂଚନାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଡାଟା ଉଲ୍ଲଂଘନ ହେଲେ ପ୍ରୟୋଗ ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସୂଚନାକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟଗୁଡ଼ିକ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ଉପରେ ଅଧିକ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି |

ଯେକୌଣସି ଏନକ୍ରିପସନ୍ ସିଷ୍ଟମରେ ତିନୋଟି ମୁଖ୍ୟ ଉପାଦାନ ଅଛି: ତଥ୍ୟ, ଏନକ୍ରିପସନ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଏବଂ କି ପରିଚାଳନା | ଲାପଟପ୍ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ରେ, ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ଉପାଦାନ ସମାନ ସ୍ଥାନରେ ଚାଲୁଛି କିମ୍ବା ଗଚ୍ଛିତ ଅଛି: ଲାପଟପ୍ ରେ |

ପ୍ରୟୋଗ ସ୍ଥାପତ୍ୟରେ, ତଥାପି, ତିନୋଟି ଉପାଦାନ ସାଧାରଣତ  ଚାଲିଥାଏ କିମ୍ବା ଅଲଗା ସ୍ଥାନରେ ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇ ରହିଥାଏ, ଯେକୌଣସି ଏକକ ଉପାଦାନର ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା ସମଗ୍ର ସିଷ୍ଟମର ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା ହୋଇପାରେ |

ଏନକ୍ରିପସନ୍ ର ଲାଭ

ଏନକ୍ରିପସନ୍ ର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସିଷ୍ଟମରେ ଗଚ୍ଛିତ କିମ୍ବା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ନେଟୱାର୍କରେ ପ୍ରସାରିତ ଡିଜିଟାଲ୍ ତଥ୍ୟର ଗୋପନୀୟତା ରକ୍ଷା କରିବା |

ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟତୀତ, ଏନକ୍ରିପସନ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପ୍ରାୟତ ନିୟମାବଳୀ ପୂରଣ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥାଏ | ଅନଧିକୃତ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ କିମ୍ବା ଧମକ ଅଭିନେତାମାନଙ୍କୁ ତଥ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ନକରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ମାନକ ସଂସ୍ଥା ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ତଥ୍ୟକୁ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ପେମେଣ୍ଟ କାର୍ଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଡାଟା ସିକ୍ୟୁରିଟି ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ (PCI DSS) ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପେମେଣ୍ଟ କାର୍ଡ ତଥ୍ୟକୁ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରେ ଯେତେବେଳେ ଏହା ଉଭୟ ବିଶ୍ରାମ ସମୟରେ ସଂରକ୍ଷିତ ହୋଇ ସର୍ବସାଧାରଣ ନେଟୱାର୍କରେ ପ୍ରସାରିତ ହୁଏ |

ଏନକ୍ରିପସନ୍ ପ୍ରକାରଗୁଡିକ |
ଆପଣଙ୍କର ନିଜ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ଆଣନ୍ତୁ (BYOE) ହେଉଛି ଏକ କ୍ଲାଉଡ୍ କମ୍ପ୍ୟୁଟିଂ ସୁରକ୍ଷା ମଡେଲ୍ ଯାହା କ୍ଲାଉଡ୍ ସେବା ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ସଫ୍ଟୱେର୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଏବଂ ନିଜସ୍ୱ ଏନକ୍ରିପସନ୍ କି ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିଥାଏ | BYOE କୁ ଆପଣଙ୍କର ନିଜ ଚାବି (BYOK) ଆଣିବାକୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇପାରେ | BYOE ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ କ୍ଲାଉଡ୍ ରେ ହୋଷ୍ଟ କରୁଥିବା ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରୟୋଗ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ସଫ୍ଟୱେୟାରର ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲାଇଜ୍ ଇନଷ୍ଟାଣ୍ଟ ନିୟୋଜନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ |
କ୍ଲାଉଡ୍ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ହେଉଛି କ୍ଲାଉଡ୍ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସେବା ଯେଉଁଥିରେ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ଆଲଗୋରିଦମ ବ୍ୟବହାର କରି ତଥ୍ୟ କିମ୍ବା ପାଠ୍ୟ ରୂପାନ୍ତରିତ ହୁଏ ଏବଂ ତା’ପରେ କ୍ଲାଉଡ୍ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ରେ ରଖାଯାଇଥାଏ | କ୍ଲାଉଡ୍ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପାର୍ଥକ୍ୟ ସହିତ ଇନ୍-ହାଉସ୍ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ସହିତ ସମାନ: କ୍ଲାଉଡ୍ ଗ୍ରାହକ ତଥ୍ୟର ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ସ୍ତର ସହିତ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ସହିତ ମେଳ ଖାଇବା ପାଇଁ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ଏବଂ ଏନକ୍ରିପସନ୍ କି ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ନୀତି ଏବଂ ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ସମୟ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ | 

ସ୍ତମ୍ଭ ସ୍ତରୀୟ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ହେଉଛି ଡାଟାବେସ୍ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ପାଇଁ ଏକ ପନ୍ଥା ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ତମ୍ଭର ପ୍ରତ୍ୟେକ କକ୍ଷରେ ଥିବା ସୂଚନା ପ୍ରବେଶ, ପଢିବା ଏବଂ ଲେଖିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସମାନ ପାସୱାର୍ଡ ଥାଏ |
ଅସ୍ୱୀକାରଯୋଗ୍ୟ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର କ୍ରିପ୍ଟୋଗ୍ରାଫି ଯାହା ଏକ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ ହୋଇଥିବା ପାଠ୍ୟକୁ ଦୁଇ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଉପାୟରେ ଡିକ୍ରିପ୍ଟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିଥାଏ, କେଉଁ ଡିକ୍ରିପ୍ସନ୍ ଚାବି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ ତାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଅସ୍ୱୀକାରକାରୀ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ବେଳେବେଳେ ଭୁଲ ସୂଚନା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରେରକ ଏକ ଯୋଗାଯୋଗର ବାଧାକୁ ଆଶା କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଉତ୍ସାହିତ କରନ୍ତି |
ଏକ ସେବା ଭାବରେ ଏନକ୍ରିପସନ୍ (EaaS) ହେଉଛି ଏକ ସବସ୍କ୍ରିପସନ୍ ମଡେଲ୍ ଯାହା ଏନକ୍ରିପସନ୍ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ସୁରକ୍ଷାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ କ୍ଲାଉଡ୍ ସେବା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସକ୍ଷମ କରିଥାଏ | ଏହି ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ, ଯେଉଁମାନେ ନିୟାମକ ଅନୁପାଳନ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ସମାଧାନ କରିବା ଏବଂ ବହୁ-ଭିକାରୀ ପରିବେଶରେ ତଥ୍ୟକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ନିଜେ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଉତ୍ସ ଅଭାବ କରନ୍ତି | କ୍ଲାଉଡ୍ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ଅଫର୍ ଗୁଡିକରେ ସାଧାରଣତ ଫୁଲ୍-ଡିସ୍କ ଏନକ୍ରିପସନ୍ (FDE), ଡାଟାବେସ୍ ଏନକ୍ରିପସନ୍ କିମ୍ବା ଫାଇଲ୍ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

 

ଏଣ୍ଡ-ଟୁ-ଏଣ୍ଡ ଏନକ୍ରିପସନ୍ (E2EE) ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦିଏ ଯେ ଦୁଇ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପଠାଯାଉଥିବା ତଥ୍ୟ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଦ୍ୱାରା ଯୋଗାଯୋଗ ଚ୍ୟାନେଲକୁ ବାଧା ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ | ୱେବ୍ କ୍ଲାଏଣ୍ଟ ଏବଂ ୱେବ୍ ସର୍ଭର ସଫ୍ଟୱେର୍ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ଲେୟାର ସିକ୍ୟୁରିଟି (TLS) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ ଯୋଗାଯୋଗ ସର୍କିଟ୍ର ବ୍ୟବହାର, E2EE ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସର୍ବଦା ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ; ସାଧାରଣତ ,, ପ୍ରସାରିତ ପ୍ରକୃତ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଏକ ୱେବ୍ କ୍ଲାଏଣ୍ଟକୁ ପଠାଯିବା ପୂର୍ବରୁ କ୍ଲାଏଣ୍ଟ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଦ୍ୱାରା ଏନକ୍ରିପ୍ଟ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ କେବଳ ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଡିକ୍ରିପ୍ଟ କରାଯାଇଥାଏ | E2EE ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ମେସେଜିଂ ଆପ୍ ଫେସବୁକର ହ୍ୱାଟ୍ସଅପ୍ପ ଆପ୍ ଏବଂ ଓପନ୍ ୱିସର୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ସିଗନାଲ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ | ଫେସବୁକ୍ ମେସେଞ୍ଜର ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଗୁପ୍ତ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ବିକଳ୍ପ ସହିତ E2EE ମେସେଜିଂ ପାଇପାରନ୍ତି |

ଫିଲ୍ଡ-ସ୍ତରର ଏନକ୍ରିପସନ୍ ହେଉଛି ଏକ ୱେବପୃଷ୍ଠାରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତଥ୍ୟ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ କରିବାର କ୍ଷମତା | ଏନକ୍ରିପ୍ଟ ହୋଇପାରେ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକର ଉଦାହରଣ ହେଉଛି କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ନମ୍ବର, ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ନମ୍ବର, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା, ମଜୁରୀ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ତଥ୍ୟ | ଥରେ ଏକ ଫିଲ୍ଡ ଚୟନ ହୋଇଗଲେ, ସେହି କ୍ଷେତ୍ରର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ ହେବ |

ହାର୍ଡୱେର ସ୍ତରରେ FDE ଏନକ୍ରିପସନ୍ ଅଟେ | FDE ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଏକ ହାର୍ଡ ଡ୍ରାଇଭରେ ତଥ୍ୟକୁ ଏକ ଫର୍ମରେ ରୂପାନ୍ତର କରି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ଯାହା ରୂପାନ୍ତର ପୂର୍ବବତ୍ କରିବାର ଚାବି ନଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବୁଝିହେବ ନାହିଁ | ସଠିକ୍ ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ ଚାବି ବିନା, ଯଦିଓ ହାର୍ଡ ଡ୍ରାଇଭକୁ ଅପସାରଣ କରାଯାଇ ଅନ୍ୟ ମେସିନରେ ରଖାଯାଏ, ତଥାପି ତଥ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ନୁହେଁ | ଉତ୍ପାଦନ ସମୟରେ FDE ଏକ ଗଣନାକାରୀ ଉପକରଣରେ ସଂସ୍ଥାପିତ ହୋଇପାରେ, କିମ୍ବା ଏହା ପରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସଫ୍ଟୱେର୍ ଡ୍ରାଇଭର ସ୍ଥାପନ କରି ଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ |

ହୋମୋର୍ଫିକ୍ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ହେଉଛି ତଥ୍ୟକୁ ସାଇଫର୍ ଟେକ୍ସଟ୍ ରେ ରୂପାନ୍ତର ଯାହାକି ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଇପାରେ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇପାରେ ଯେପରି ଏହା ଏହାର ମୂଳ ରୂପରେ ଅଛି | ଏନକ୍ରିପସନ୍ ପାଇଁ ଏହି ପନ୍ଥା, ଏନକ୍ରିପସନ୍ କୁ ସାମ୍ନା ନକରି ଏନକ୍ରିପ୍ଟ ହୋଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଜଟିଳ ଗାଣିତିକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସକ୍ଷମ କରିଥାଏ |

HTTPS TLS ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଉପରେ HTTP ଚଲାଇ ୱେବସାଇଟ୍ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ସକ୍ଷମ କରିଥାଏ | ଏହା ପଠାଉଥିବା ସମସ୍ତ ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ କରିବାକୁ ଏକ ୱେବ୍ ସର୍ଭରକୁ ସକ୍ଷମ କରିବାକୁ, ଏକ ସାର୍ବଜନୀନ କି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ସଂସ୍ଥାପିତ ହେବା ଜରୁରୀ |

ଲିଙ୍କ୍ ସ୍ତରୀୟ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ଯେତେବେଳେ ଏହା ହୋଷ୍ଟକୁ ଛାଡିଥାଏ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ଲିଙ୍କରେ ଏହାକୁ ଡିକ୍ରିପ୍ଟ କରିଥାଏ, ଯାହା ଏକ ହୋଷ୍ଟ କିମ୍ବା ରିଲେ ପଏଣ୍ଟ ହୋଇପାରେ, ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଲିଙ୍କକୁ ପଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ପୁନ re କ୍ରିପ୍ଟ କରିଥାଏ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲିଙ୍କ୍ ଡାଟା ଏନକ୍ରିପସନ୍ ପାଇଁ ଏକ ଭିନ୍ନ ଚାବି କିମ୍ବା ଏକ ଭିନ୍ନ ଆଲଗୋରିଦମ ବ୍ୟବହାର କରିପାରେ, ଏବଂ ତଥ୍ୟ ଗ୍ରହୀତାଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପୁନରାବୃତ୍ତି ହୁଏ |

ନେଟୱର୍କ ସ୍ତରର ଏନକ୍ରିପସନ୍ ନେଟୱର୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ସ୍ତରରେ କ୍ରିପ୍ଟୋ ସର୍ଭିସେସ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରେ – ଡାଟା ଲିଙ୍କ୍ ସ୍ତରରୁ କିନ୍ତୁ ପ୍ରୟୋଗ ସ୍ତର ତଳେ | ନେଟୱାର୍କ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ସିକ୍ୟୁରିଟି (IPsec) ମାଧ୍ୟମରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି, ଖୋଲା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ (IETF) ମାନାଙ୍କ ଏକ ସେଟ୍ ଯାହା ଯେତେବେଳେ ମିଳିତ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, IP ନେଟୱାର୍କ ଉପରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଯୋଗାଯୋଗ ପାଇଁ ଏକ ଛାଞ୍ଚ ସୃଷ୍ଟି କରେ |

ଡାଟା ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କଣିକାର କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଗୁଣ ଉପରେ କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ କ୍ରିପ୍ଟୋଗ୍ରାଫି ନିର୍ଭର କରେ | ବିଶେଷ ଭାବରେ, ହେଇସେନବର୍ଗ ଅନିଶ୍ଚିତତା ନୀତି ଦର୍ଶାଏ ଯେ କଣିକାର ଦୁଇଟି ଚିହ୍ନଟ ଗୁଣ – ଏହାର ଅବସ୍ଥାନ ଏବଂ ଗତି – ସେହି ଗୁଣଗୁଡ଼ିକର ମୂଲ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନକରି ମାପ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ଫଳସ୍ୱରୂପ, କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍-ଏନକୋଡେଡ୍ ଡାଟା କପି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ କାରଣ ଏନକୋଡେଡ୍ ଡାଟା ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଯେକୌଣସି ପ୍ରୟାସ ତଥ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବ | ସେହିପରି ଭାବରେ, ତଥ୍ୟକୁ କପି କିମ୍ବା ଆକସେସ୍ କରିବାକୁ ଯେକୌଣସି ପ୍ରୟାସ ତଥ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ, ଏହିପରି ଏନକ୍ରିପସନ୍ ପାଇଁ ପ୍ରାଧିକୃତ ପକ୍ଷମାନଙ୍କୁ ଏକ ଆକ୍ରମଣ ଘଟିଥିବାର ସୂଚନା ଦେବ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.