ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟ୍ ରେ କିପରି ଆପଣ ନିଜେ ଆଡସେନ୍ସ କୁ ଯୋଡ଼ିବେ

0 784

ଆଗକୁ ବଢିବା ପୂର୍ବରୁ ମୁ ଏଠାରେ କହି ରଖୁଛି କି ଆଡସେନ୍ସ କୁ ବ୍ଲଗିଂଗ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କଲେ ଆଶା ଅନୁଯାୟୀ ଫଳ ମିଳେ | ଆପଣ ଯଦି କିଛି ପ୍ରଡକ୍ଟ କିମ୍ବା ସର୍ଭିସ ନିଜ ୱେବସାଇଟ ମାଧ୍ୟମରେ ବିକୁଛନ୍ତି ତେବେ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ନୁହେଁ | ଯଦିଓ ଏହା କୌଣସି ନିର୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ ଲେଖାଯାଇନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହାହିଁ ସତ୍ୟ ଅଟେ.

ତୁମେ ତୁମର ୱେବସାଇଟ୍ ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ଅପଡେଟ୍ କରିବାରେ ଅଗଣିତ ଘଣ୍ଟା ବିତାଇଛ | କିନ୍ତୁ ତୁମର ସମସ୍ତ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ପାଇଁ ତୁମେ ଦରମା ପାଇବ ନାହିଁ | ତୁମର ପ୍ରୟାସକୁ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ତୁମେ ଗୁଗୁଲ୍ ଆଡସେନ୍ସ ଯୋଗ କରି ତୁମର ୱେବସାଇଟକୁ ମୋନେଟାଇଜ୍ କରିପାରିବ |

ଗୁଗୁଲ୍ ଆଡସେନ୍ସ କ’ଣ?

ସଂକ୍ଷେପରେ, ଗୁଗୁଲ୍ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏକ ବିଜ୍ଞାପନ ନେଟୱାର୍କ | ୱେବସାଇଟଗୁଡିକ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ସାଇଟରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିବା ଗୁଗୁଲ୍ ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ଏହା ଏକ ମାଗଣା ଉପାୟ |

ବିଜ୍ଞାପନ ସବୁ ଆକୃତି ଏବଂ ଆକାରରେ ଆସେ | ଆପଣଙ୍କର ସାଇଟ୍ ଏକ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ରଣନୀତି ଭାବରେ ପ୍ରତିଛବି, ଭିଡିଓ, ପାଠ୍ୟ, ଏବଂ ଇଣ୍ଟରାକ୍ଟିଭ୍ ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିବ |

ଗୁଗୁଲ୍ ଆଡସେନ୍ସ ବିଷୟରେ ଯୁକ୍ତିତର୍କ ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଂଶ (ମୂଲ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ – ଏହା ମାଗଣା) ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କୁ ବିଜ୍ଞାପନଦାତାଙ୍କ ସହିତ ସିଧାସଳଖ କାରବାର କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ | ଗୁଗୁଲର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ସବୁକିଛି ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୁଏ, ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ବିଜ୍ଞାପନ ହୋଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କିମ୍ବା ସମ୍ପର୍କ ବଜାୟ ରଖିବା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ |

ଗୁଗୁଲ୍ ତୁମ ପାଇଁ ସେହି ସବୁ କାମ କରେ | ଏହା ବିଜ୍ଞାପନଦାତାଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରେ, ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସୁଗମ କରିବାରେ ଏହାର ଭୂମିକା ପାଇଁ 32% ରଖେ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ 68% ପ୍ରକାଶକ (ତୁମେ) କୁ ଯାଏ |

ଗୁଗୁଲ୍ ଆଡସେନ୍ସ କିପରି କାମ କରେ 

AdSense ଏକ ବିଡିଂ ସିଷ୍ଟମ ଉପରେ ଆଧାରିତ, ଯାହାକୁ ଏକ “ବିଜ୍ଞାପନ ନିଲାମ” କୁହାଯାଏ | ବିଜ୍ଞାପନଦାତାମାନେ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ସର୍ବାଧିକ ବିଜ୍ଞାପନ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଧାରଣ କରି ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ କେତେ ଦେବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ | ଗୁଗୁଲ୍ ସ୍ୱତଃ ଭାବରେ ବିଜ୍ଞାପନଦାତାଙ୍କୁ ପ୍ରକାଶକଙ୍କ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରେ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ ଯଦି ଆପଣ ହେୟାର ଫଲ ବିଷୟରେ ବ୍ଲଗ୍ ଚଲାନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶକମାନେ ମୋବାଇଲ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଖିବେ ନାହିଁ |

ଯଦି ଅଧିକ ବିଜ୍ଞାପନଦାତା ଆପଣଙ୍କ ସାଇଟରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବାକୁ ବିଡ୍ କରନ୍ତି, ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ବିଡ୍ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ | ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଆପଣ ପ୍ରକାଶକ ଭାବରେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ |

ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟରେ କେଉଁ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଖାଯିବ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଗୁଗୁଲ ବିଜ୍ଞାପନ ରାଙ୍କ ନାମକ ଏକ ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରେ | ବିଜ୍ଞାପନ ରାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହା ପରିଚାଳିତ ହୁଏ |

 

AD RANK= CPC BID X QUALITY SCORE

 

ଗୁଣବତ୍ତା ସ୍କୋର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହା ବିଡ୍ ସହିତ ସମନ୍ୱୟ ରେ କାମ କରେ | ଗୁଣାତ୍ମକ ସ୍କୋର ଅତୀତର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ କାରଣଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଆଧାର କରି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଥିବା କ୍ଲିକ୍-ଅପ୍ ହାର ଦ୍ୱାରା ମାପ କରାଯାଇଥାଏ | ଏହାର ଅର୍ଥ ଯେ ଯଦି ତୁମ ୱେବସାଇଟ ରେ ଉଚ୍ଚ-ଗୁଣବତ୍ତା ସ୍କୋର ଅଛି ଏବଂ ଆପଣ କାମ ବିଡ କରିଛନ୍ତି, ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦୀ ର ୱେବ୍ସାଇଟରେ ନିମ୍ନ ମନ ସ୍କୋର ଅଛି କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ବିଦ କରିଛି ତଥାବି ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟ ହିଁ ଜିତିବ 

ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଗୁଗୁଲ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ବିଜ୍ଞାପନଗୁଡ଼ିକ କ୍ଲିକ୍ ହୋଇଛି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କର ୱେବସାଇଟ୍, ବିଜ୍ଞାପନଦାତା ଏବଂ ଗୁଗୁଲ ପାଇଁ ଏକ ବିଜୟ-ବିଜୟ ଦୃଶ୍ୟ ଅଟେ |

AdSense (ବିଡ୍ ପ୍ରକାର) ସହିତ ଦରମା ପାଇବା 

ୱେବସାଇଟ୍ ମାଲିକମାନେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ବିଡ୍ ପ୍ରକାର ଉପରେ ଆଧାର କରି ଦରମା ପାଆନ୍ତି |

  • ସିପିସି (କ୍ଲିକ୍ ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟ)
  • ସିପିଏମ୍ (ହଜାରେ ଇମ୍ପ୍ରେସନ୍ ପ୍ରତି ମୂଲ୍ୟ)
  • ଆକ୍ଟିଭ୍ ଭ୍ୟୁ ସିପିଏମ୍ (ହଜାରେ ଇମ୍ପ୍ରେସନ୍ ପ୍ରତି ସକ୍ରିୟ ଦୃଶ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ)
  • ସିପିଇ (ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟ)

ସିପିସି

ସିପିସି ମୋନେଟାଇଜେସନ୍ ରଣନୀତି ସହିତ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶକ, ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ବିଜ୍ଞାପନରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଦେୟ ପାଇବେ | ବିଜ୍ଞାପନର ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି କିଛି ବିଜ୍ଞାପନଦାତା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ କ୍ଲିକ୍ ପାଇଁ ଅଧିକ ହାର ଦେଇଥାନ୍ତି 

ସିପିଏମ୍

ବିଜ୍ଞାପନ ଜଗତରେ, ସିପିଏମ୍ ରେ ଥିବା “M” , ମିଲ୍ ପାଇଁ ଛିଡା ହୋଇଛି, ହଜାରେ ପ୍ରତି ମୂଲ୍ୟ – କିମ୍ବା ପ୍ରତି 1000 ଇମ୍ପ୍ରେସନ୍ ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟ | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଉପଭୋକ୍ତା ଏକ ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି, ଯଦି ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ଏହା ଉପରେ, କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ନ କରନ୍ତି |

ସିପିଏମ୍ ବିଡ୍ ସାଧାରଣତ CPC ବିଡ୍ ଠାରୁ କମ୍ ଅଟେ, କାରଣ ଫି ସଂରଚନା, ଉପଭୋକ୍ତା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ନୁହେଁ | ଗୁଗୁଲ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିବ, ଯାହା ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରକାର (ସିପିଏମ୍ କିମ୍ବା ସିପିସି) ପ୍ରକାଶକଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ରାଜସ୍ୱ ପାଇବାକୁ ଆଶା କରାଯାଏ, ଯାହା ଗୁଗୁଲର ସ୍ୱାର୍ଥରେ, କାରଣ ସେମାନେ ଆୟର 32% ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି |

ଆକ୍ଟିଭ୍ ଭ୍ୟୁ ସିପିଏମ୍ (ହଜାରେ ଇମ୍ପ୍ରେସନ୍ ପ୍ରତି ସକ୍ରିୟ ଦୃଶ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ)

 

ଆକ୍ଟିଭ୍ ଭ୍ୟୁ ସିପିଏମ୍ ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ଦରମା ପାଇବାକୁ, ଇମ୍ପ୍ରେସନ୍ସ “ଦୃଶ୍ୟମାନ” ଭାବରେ ମାପ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଅତି କମରେ 50% ବିଜ୍ଞାପନ ପରଦାରେ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ସେକେଣ୍ଡ ପାଇଁ ଦେଖାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ପାରମ୍ପାରିକ ସିପିଏମ୍ ବିଡ୍ ଅପେକ୍ଷା ଏହି ବିଡ୍ ଅଧିକ ହେବ କାରଣ ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶକ ପ୍ରକୃତରେ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଖିବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢି଼ଥାଏ|

ସିପିଇ (ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟ)

ଗୋଟିଏ ବିଜ୍ଞାପନ ସହିତ ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା କେତେ ସକ୍ରିୟ ତାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଜଣେ ବିଜ୍ଞାପନଦାତା ଏକ ପାଣି ବୋତଲ ବିଜ୍ଞାପନ ଚଳାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥାଏ | ଏହି ଫର୍ମାଟଗୁଡିକ ବିସ୍ତାରଯୋଗ୍ୟ – ଯଦି ସେମାନେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ସ୍କ୍ରିନର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ନେଇଥା’ନ୍ତି | ଯଦି ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶକ ଏକ ପାଣି ବୋତଲ ବିଜ୍ଞାପନ ଉପରେ ଦୁଇ ସେକେଣ୍ଡରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ବିଜ୍ଞାପନ ବିସ୍ତାର ହେବ | ଏହା ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ଯୋଗଦାନ ଯାହା CPE ଦେୟ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ |

7 ଟି ସହଜ ପଦକ୍ଷେପରେ କିପରି ଆପଣଙ୍କର ୱେବସାଇଟ୍ ରେ ଗୁଗୁଲ୍ ଆଡସେନ୍ସ ଯୋଡାଯାଏ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେହେତୁ ଆପଣ AdSense ବିଷୟରେ ଜାଣିସାରିଲେଣି ଏବଂ ଏହା କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ, ତାହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିସାରିଲେଣି | ଏବେ ୱେବସାଇଟରେ ସେଟ୍ ଅପ୍ କରିବାର ସମୟ ଆସିଛି | ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ଜଟିଳ ନୁହେଁ | ଆପଣ କେବଳ ଚାରୋଟି ସୋପାନରେ ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟରେ AdSense ରଖିପାରିବେ |

ପର୍ଯ୍ୟାୟ 1:  ଆପଣଙ୍କର ସାଇଟ୍ ସେଟ୍ ଅପ୍ କରନ୍ତୁ |

ଆପଣ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣଙ୍କର ଏକ ବିଦ୍ୟମାନ ୱେବସାଇଟ୍ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆପଣ ଭବିଷ୍ୟତ ସାଇଟରେ AdSense ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ | 

ପର୍ଯ୍ୟାୟ 2: ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ସାଇଟ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଅଛି |

ଗୁଗୁଲ ବିନା ଯୋଗ୍ୟତା ରେ କୌଣସି ୱେବ୍ସାଇଟ ଗ୍ରହଣ କରେ ନାହିଁ | ତେଣୁ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ଯୋଗ୍ୟତା ପୂରଣ କରିବାକୁ ହେବ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି, ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଇଥିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ |

ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ୱେବସାଇଟରେ ନକଲି ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି | AdSense ସେମାନଙ୍କ ସହିତ କାମ କରେନି | AdSense ପ୍ରୋଗ୍ରାମର ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାଶକଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଉତ୍ସରୁ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥାଏ, ଯେପରିକି ପେ-ଟୁ-କ୍ଲିକ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ କିମ୍ବା ଅବାଞ୍ଛିତ ଇମେଲ |

ଗୁଗୁଲ ତାର ଗୁଣବର୍ତ୍ତ ଏବଂ ଉତ୍ତମ ମନ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସଦା ତତ୍ପର ଥାଏ | ସେ ସବୁ ବେଳେ ନିଜ ବିଜ୍ଞାପନଦାତାଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥାଏ | ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଆବେଦନ କରିଥାନ୍ତି ସେତେ ବେଳେ ଗୁଗୁଲ ତନ ତନ କରି ସବୁ କିଛି ଯାଞ୍ଚ କରିଥାଏ | ନିମ୍ନ ଲିଖିତ ବିଷୟବସ୍ତୁ କୁ ଗୁଗୁଲ ଅନୁମତି ଦିଅନାହିଁ |

  • ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ବିଷୟବସ୍ତୁ |
  • ଅତ୍ୟଧିକ ଅପମାନ |
  • ମାଲୱେର୍ କିମ୍ବା ଆଡୱେୟାର |
  • ଡ୍ରଗ୍ କିମ୍ବା ଡ୍ରଗ୍ ପାର୍ରାଫୋନାଲିଆ |
  • ମଦ୍ୟପାନ, ତମାଖୁ, ପ୍ରେସକ୍ରିପସନ୍ drugs ଷଧ, ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର କିମ୍ବା ଗୁଳିଗୋଳା ବିକ୍ରି |
  • ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ |
  • ଧର୍ମ, ଜାତି, ଜାତୀୟତା, ଲିଙ୍ଗ ଇତ୍ୟାଦି ଉପରେ ଘୃଣ୍ୟ ବିଷୟବସ୍ତୁ କିମ୍ବା ଭେଦଭାବ |
    ସମ୍ଭୋଗ ବିଷୟବସ୍ତୁ|

ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲିକା ପାଇଁ AdSense ପାଇଁ ଗୁଗୁଲର ଯୋଗ୍ୟତା ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ | ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଆପଣ ଆବେଦନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କର ସାଇଟ୍ ସମସ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ସହିତ ଅନୁପଯୁକ୍ତ, ଅନ୍ୟଥା ଆପଣଙ୍କର ଆବେଦନ କେବଳ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ହେବ |

ପର୍ଯ୍ୟାୟ 3: AdSense ରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ 

ଏବେ ଆମେ AdSense ରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଗୁଗୁଲ୍ ଆଡସେନ୍ସ ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ପରିଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ପଡିବ |

 

ହୋମ୍ ଟ୍ୟାବ୍ ରୁ, ସାଇନ୍ ଅପ୍ ବଟନ୍ ଖୋଜ, ଏବଂ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଏହାକୁ କ୍ଲିକ୍ କର |

ପର୍ଯ୍ୟାୟ 4 : ଆପଣଙ୍କର ଠିକଣା ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ |

ଏହା ଆପଣ ଆରମ୍ଭରୁ କିମ୍ବା ଶେଷରେ କରିପାରିବେ, ମୁ ଏହାକୁ ଆରମ୍ଭରୁ କରୁଛି |

 ଆପଣ ମେଲରେ ଗୁଗୁଲରୁ ଏକ କାର୍ଡ ପାଇବେ | ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ରୋଜଗାର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଠିକଣା ଯାଞ୍ଚ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ |

କାର୍ଡରେ ଆପଣଙ୍କର AdSense ଖାତା ସହିତ ଜଡିତ ଏକ PIN ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହେବ | ଏହି PIN ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ କେବଳ ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଡରେ ଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ |

ଥରେ PIN ଏବଂ ଠିକଣା ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଗଲେ, ଆପଣଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦେୟ ସୀମାକୁ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଆପଣ ପେମେଣ୍ଟ କ୍ୟାସ ଆଉଟ୍ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବ |

ପର୍ଯ୍ୟାୟ 5: ଆପଣଙ୍କ ସାଇଟରେ AdSense କୋଡ୍ କପି ଏବଂ ଲେପନ କରନ୍ତୁ |

ଆପଣଙ୍କ ବିଜ୍ଞାପନ ବିନ୍ୟାସ କରିସାରିବା ପରେ, ପୃଷ୍ଠାର ନିମ୍ନକୁ ସ୍କ୍ରୋଲ୍ କର |

“ସେଭ୍ ଏବଂ ଗେଟ କୋଡ଼ ” ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କର |

ଗୁଗୁଲ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ତୁମ ୱେବସାଇଟରେ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ଏକ କୋଡ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବ, ଯାହାକି ଏହିପରି ଦେଖାଯିବ |

 

ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, ଆପଣ ଏହି କୋଡ୍ କୁ ଆପଣଙ୍କର ୱେବସାଇଟ୍ ରେ କପି ଏବଂ ଲେପନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ୱର୍ଡପ୍ରେସ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି, ୱିଜେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ ଏହା କରିପାରିବେ |

ପ୍ରଶାସନିକ ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡରୁ, ଦୃଶ୍ୟକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ୱିଜେଟ୍ ଖୋଜ |

କଷ୍ଟମ୍ ଆଡସେନ୍ସ URL ଲେପନ କରନ୍ତୁ, ତାପରେ ଆପଣ ଏବଂ କେବଳ ୱିଜେଟ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ କୋଡ୍ ଡ୍ରାଗ୍ ଏବଂ ଡ୍ରପ୍ କରନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଏହା ନିଜ ୱେବସାଇଟରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି |

 

ପର୍ଯ୍ୟାୟ 4: ଆପଣଙ୍କର ବିଜ୍ଞାପନଗୁଡିକୁ ସେଟିଙ୍ଗ କରନ୍ତୁ 

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ୱେବସାଇଟରେ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାକୁ ପଡିବ |

 

ଆପଣଙ୍କ ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡର ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ, ବିଷୟବସ୍ତୁ ବିକଳ୍ପ କୁ ବାଛନ୍ତୁ | ଥରେ ଆପଣ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କଲେ, କିଛି ଅତିରିକ୍ତ ବିକଳ୍ପ ସହିତ ଏକ ଡ୍ରପ୍ ଡାଉନ୍ ମେନୁ ରହିବ | ଏଠାରୁ, ଆପଣ ବିଜ୍ଞାପନ ୟୁନିଟ୍ ମେନୁରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବେ |

ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରକାର, ବିଜ୍ଞାପନ ଆକାର, ଶୈଳୀ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାପନ ସ୍ଥାନ ସହିତ ଜଡିତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଚୟନ କରିବେ, ଯାହା ବିଜ୍ଞାପନଦାତାମାନେ ଟେଣ୍ଡର କରିପାରିବେ |

ଆକାର ବାଛିବାବେଳେ, ଗୁଗୁଲ ଦ୍ୱାରା ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଥିବା ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ସହିତ ଯିବା ଆପଣଙ୍କ ହିତରେ | ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପସନ୍ଦ ଥିବାବେଳେ, ବିଜ୍ଞାପନଦାତାଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଆକାର ଉପରେ ଆଧାର କରି ଗୁଗୁଲ ଆପଣଙ୍କୁ ସୁପାରିଶ କରେ |

 

ଗୁଗୁଲ୍ ଆଡସେନ୍ସ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଭ୍ୟାସ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେହେତୁ ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟରେ AdSense ସଂସ୍ଥାପିତ ହୋଇସାରିଛି, ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଚାହିଁବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ମିଳୁ | ସେଠାରେ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଛି ଏବଂ ଆପଣ ସଚେତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ |

ଏହି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଭ୍ୟାସଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରିବା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଉପାର୍ଜନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ଗୁଗୁଲର ନୀତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ହ୍ରାସ କରିବ |

ନିଜ ବିଜ୍ଞାପନରେ କଦାପି କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ଯେହେତୁ AdSense କ୍ଲିକ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯୋଗଦାନ ଉପରେ ଆଧାରିତ, ଆପଣଙ୍କ ନିଜ ୱେବସାଇଟରେ ଏକ ବିଜ୍ଞାପନ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ଜାଲିଆତି ବୋଲି ଧରାଯାଏ | ଏହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଘରର କୌଣସି ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସେହି ବିଜ୍ଞାପନରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ଯଦି ଆପଣ ଏକାଠି ରହୁଛନ୍ତି ତେବେ ଗୁଗୁଲ ଆପଣଙ୍କ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନସାଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କହିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବ ନାହିଁ | ଯଦି ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟରେ ବିଜ୍ଞାପନକୁ ଆପଣଙ୍କ ଘରୁ କ୍ଲିକ୍ ଆସୁଥିବାର ଦେଖନ୍ତି, ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ AdSense ପ୍ରୋଗ୍ରାମରୁ ଅପସାରଣ କରିପାରିବେ |

ଆପଣଙ୍କର ଇ-କମର୍ସ ସାଇଟରେ ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ଏହା ଗୁଗୁଲର ନୀତିର ଉଲ୍ଲଂଘନ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ନୁହେଁ | ମନେରଖ, AdSense ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ଉପରେ ଆଧାରିତ | ତେଣୁ ଏହା ସମ୍ଭବ (ଏବଂ ସମ୍ଭବତ)) ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ବିଜ୍ଞାପନ ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟରେ ଦେଖା ଦେଇପାରେ |

ଯଦି ଏହା ଘଟେ, ଆପଣ ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ ପରିଦର୍ଶକମାନଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟ୍ ଠାରୁ ଏକ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ସାଇଟକୁ ଦୂରେଇ ନେଇପାରନ୍ତି | ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଆପଣ ଯେଉଁ ରାଶି ପାଇବେ ତାହା ହଜିଯାଇଥିବା ବିକ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟ ନୁହେଁ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ବିଜ୍ଞାପନଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କର CTA ଏବଂ ବିକ୍ରୟ କପିରୁ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିପାରେ, ଯଦିଓ ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ସହିତ ଜଡିତ ନୁହଁନ୍ତି |

ତେଣୁ, ଉତ୍ପାଦ କିମ୍ବା ସେବା ବିକ୍ରୟ କରୁଥିବା କୌଣସି ୱେବସାଇଟକୁ ମୁଁ AdSense ପାଇଁ ସୁପାରିଶ କରିବି ନାହିଁ |

 

ବିଭିନ୍ନ ବିଜ୍ଞାପନ ୟୁନିଟ୍ ଚଲାନ୍ତୁ |

ସମସ୍ତଙ୍କର ଭିନ୍ନ ପସନ୍ଦ ଅଛି | ବିଭିନ୍ନ ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶକମାନେ ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ବିଭିନ୍ନ ଶୈଳୀ ଏବଂ ପ୍ରକାରର ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହୋଇପାରନ୍ତି |

ଯଦି ଆପଣ ସମାନ ବିଜ୍ଞାପନ ୟୁନିଟ୍ ବାରମ୍ବାର ଚଳାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଟେବୁଲ ଉପରେ କିଛି ଟଙ୍କା ଛାଡିପାରନ୍ତି | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଆସନ୍ତୁ କହିବା ଯେ ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ପାଠ୍ୟ ଚଳାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ବିଜ୍ଞାପନ ୟୁନିଟ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି | ଦେଶୀ ବିଜ୍ଞାପନ ଚଳାଇ ଆପଣ ବୋଧହୁଏ ପ୍ରକାଶକ ଭାବରେ ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ |

 

ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍ଥାନ ଖୋଜ |

ବିଜ୍ଞାପନ ୟୁନିଟ୍ ସହିତ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ସହିତ, ଆପଣ ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ୱେବସାଇଟ୍ ର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଚାହାଁନ୍ତି | ଆପଣ ଅନୁମାନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଯେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ବିଜ୍ଞାପନ ରଖିଥିବା ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଟେ |

ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଥିବା ୱେବସାଇଟ୍ ପ୍ରକାର ଉପରେ ଆଧାର କରି ବିଜ୍ଞାପନ ସ୍ଥାନିତ ପାଇଁ ଗୁଗୁଲର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଭ୍ୟାସ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ମୁଁ ସୁପାରିଶ କରେ | ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ପରାମର୍ଶ ଅଛି:

  • ବ୍ଲଗ୍
  • ଖେଳ ସାଇଟଗୁଡିକ
  • ସମ୍ବାଦ ସାଇଟଗୁଡିକ 
  • ଭ୍ରମଣ ସାଇଟଗୁଡିକ 
  • କ୍ରୀଡା ସାଇଟଗୁଡିକ 
  • ବର୍ଗୀକୃତ
  • ଫୋରମ୍

 

ଆପଣଙ୍କ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର କେତେକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଏବଂ ସଫଳ ୱେବସାଇଟ୍ ଦେଖିବା ମଧ୍ୟ ଏକ ଭଲ ଚିନ୍ତାଧାରା | ସେମାନଙ୍କର ବିଜ୍ଞାପନ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଦେଖନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣ ବୋର୍ଡରେ ଏକ ସାଧାରଣ ସୂତ୍ର ଲକ୍ଷ୍ୟ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହାର ନକଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରିବେ |

ବିଷୟବସ୍ତୁ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଡ୍ରାଇଭ୍ କରନ୍ତୁ |

ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟରେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ପାଇଁ AdSense ଏକ ଯାଦୁ ଟିକେଟ୍ ନୁହେଁ | ଏହା ଆପଣଙ୍କର ୱେବସାଇଟ୍ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଉପରେ 100% ନିର୍ଭରଶୀଳ | ତେଣୁ ଆପଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନୂତନ ବିଷୟବସ୍ତୁ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ୱେବସାଇଟକୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଉପାୟ ବାହାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ତୁମର ଯେତେ ଅଧିକ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଅଛି, ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଖିବା, କ୍ଲିକ୍ କରିବା ଏବଂ ଏଥିରେ ନିୟୋଜିତ ହେବାର ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି |

ତୁମ ୱେବସାଇଟରେ AdSense ଯୋଡିବା ପରେ ତୁମେ କେବଳ ଅଟୋପିଲଟରେ ରଖିପାରିବ ନାହିଁ | ଏହା ଜରୁରୀ ଯେ ଆପଣ ସମସ୍ତ ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଜାରି ରଖନ୍ତୁ ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟକୁ ଆଣିଛି | ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ହେବ |

 

ମୋଟାମୋଟି: ଆପଣଙ୍କ ୱେବସାଇଟରେ AdSense ଯୋଡିବା ସହଜ ଅଟେ |

ସେଠାରେ ତୁମର ଏହା ଅଛି | ଆପଣ କେବଳ ସାତଟି ସୋପାନରେ ଗୁଗୁଲ୍ ଆଡସେନ୍ସକୁ ଆପଣଙ୍କର ୱେବସାଇଟ୍ ରେ ଯୋଡିପାରିବେ |

କୌଣସି ୱେବସାଇଟ୍ ପାଇଁ ମୁଁ AdSense କୁ ସୁପାରିଶ କରେ ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଉତ୍ପାଦ କିମ୍ବା ସେବା ବିକ୍ରୟ କରୁନାହିଁ | ସେଠାରେ ଟନ୍ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଜ୍ଞାପନ ନେଟୱାର୍କ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଗୁଗୁଲ୍ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ | ପ୍ରକାଶକମାନଙ୍କ ପାଇଁ AdSense ମାଗଣା, ତେଣୁ ଏହାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାରେ କୌଣସି କ୍ଷତି ନାହିଁ |

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ AdSense ସେଟ୍ ଅପ୍ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅନ୍ତି ଏହି ଗାଇଡ୍ କୁ ଏକ ରେଫରେନ୍ସ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ | ମୋର ସାତ-ସୋପାନ ଗାଇଡ୍ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ସାଇଟ୍ ଶୀଘ୍ର ବିଜ୍ଞାପନ ସହିତ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.